Ферстапен може да слави – победата му е 100% легална

Макс Ферстапен официјално е победник на трката за Големата награда на Австрија што се возеше денеска на патеката Ред Бул Ринг.

По 3,5 часовна дискусија судиите одлучија дека нема виновник за судирот меѓу него и Шарл Леклерк и дека победата, односно победничкиот пехар останува во неговите раце.

Славјето може да трае до доцна во ноќта, особено поради тоа што Ферстапен покажа дека е еден од најквалитетните возачи во Формула 1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ф1 палавковци: Незгодно за Сајнц – Рикиардо со крајно прецизен удар на болното место

ВИДЕО: По инцидентот меѓу Фетел и Верстапен – нај-моментот го има еден механичар!

Хамилтон ја одбрани Британија, дојде на 11 победи од Шумахер

Во Ферари очекувано незадоволни од Фетел: Не сме задоволни, можеше подобро!

Тод: Веќе ништо не е исто со Михаел Шумахер!

Леклер најавува дека ќе биде уште поагресивен на трките

Ма каков Хамилтон, Ред Бул го има најдобриот возач во моментов

(ВИДЕО) Страшен пад на возачот на Дукати: Петручи при 160 на час изгуби контрола

Доколку Фетел догодина им каже „Чао рагаци“ на Ферари – ова се двете желби на „црвените“