Ферстапен може да слави – победата му е 100% легална

Макс Ферстапен официјално е победник на трката за Големата награда на Австрија што се возеше денеска на патеката Ред Бул Ринг.

По 3,5 часовна дискусија судиите одлучија дека нема виновник за судирот меѓу него и Шарл Леклерк и дека победата, односно победничкиот пехар останува во неговите раце.

Славјето може да трае до доцна во ноќта, особено поради тоа што Ферстапен покажа дека е еден од најквалитетните возачи во Формула 1.