Ферари сака да го врати ударот, но фактите се против него!

Ферари, односно Себастијан Фетел, испушти шанса да дојде до првата победа оваа сезона во Формула 1.

На трката за Големата награда на Канада Германецот помина прв низ целта, но поради прекршок во 58. круг, му без одземени пет секунди и победата му припадна на Луис Хамилтон. Тоа не ги остави рамнодушни во Ферари каде планираат да се жалат на оваа одлука и по административен пат да ја бараат назад победата.

Тимот има 96 часа да одлучи дали ќе продолжи со жалбата која потоа ќе оди и на Меѓународниот жалбен суд на ФИА. Според правилникот на Ф1 казна изречена за време на трка не може да биде предмет на жалба, па многу веројатно обидот на Ферари ќе биде залуден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Ферари ја губат довербата со Фетел – екс механичарот удри по Германецот

ВИДЕО: Ф1 палавковци: Незгодно за Сајнц – Рикиардо со крајно прецизен удар на болното место

ВИДЕО: По инцидентот меѓу Фетел и Верстапен – нај-моментот го има еден механичар!

Хамилтон ја одбрани Британија, дојде на 11 победи од Шумахер

Во Ферари очекувано незадоволни од Фетел: Не сме задоволни, можеше подобро!

Тод: Веќе ништо не е исто со Михаел Шумахер!

Леклер најавува дека ќе биде уште поагресивен на трките

Ма каков Хамилтон, Ред Бул го има најдобриот возач во моментов

(ВИДЕО) Страшен пад на возачот на Дукати: Петручи при 160 на час изгуби контрола