Ферари ќе приреди спектакл во Маранело во чест на големиот шампион

Скудерија Ферари уште еднаш ќе докаже и покаже колку многу го сака и почитува човекот кој им донесе незапамтена слава на почетокот од 2000 година па натаму.

Германецот кој во периодот од 1991 до 2006 година, возејки Формула 1, оствари седум шампионски титули е се уште најголемо име во овој спорт, па од таму доаѓа и почитта која ја имаат момците од Маранело.

На 50 роденден на Михаел Шумахер, на 3 јануари, ќе има грандиозно биенале, односно фотографии изложени во чест на големиот шампион.

Михаел има посебно место во историјата на Ферари, што е запишано низ многуте рекорди. Помеѓу 1996 и 2006 година, германскиот шампион освои пет шампионски титули (2000-2004) и придонесе за огромен развој на Скудерија Ферари. Музејот во Маранело има посебна соба со сеќавања за Михаел Шумахер“, порачаа од Ферари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакинен ја посочи најголемата грижа на Фетел – таа доаѓа од неговиот табор

ВИДЕО: Ферари уште на почетокот ја оплеска – уште на првата трка го избришаа подот со Леклер

Ботас побрз од Хамилтон во Мелбурн, Ферари под очекувањата на ГН за Австралија

Нова сезона, стари навики: Хамилтон на пол-позицијата во Австралија

Фетел повторно ги обвини во Мерцедес за „игра на умови“

Тажни вести од Ф1 утрово – почина човекот кој одбележа цела една ера во овој спорт

Tрадицијата продолжува – Фетел повторно со женско име го крсти својот болид

Предлог во Ф1: ФИА разгледува ново интересно правило за „бод повеќе“ на трките, но не за победникот

Топ вест за фановите на Шуми – се подобар е и се наоѓа во Мајорка!