Ферари го победи Мерцедес надвор од патеките – Мик Шумахер дел од нивната возачка академија!

Синот на еден од најдобрите возачи на сите времиња во Формула 1, Михаел Шумахер, направи голем чекор кон овој спорт каде неговиот татко се прослави.

Медиумите утрово пренесуваат дека младиот Мик се решил за Ферари пред Мерцедес, од каде доаѓаше сериозен интерес да го „капарисаат“ на време.

Тој ќе стане член на возачката академија на Ферари, па ќе биде дел од развојните програми за идните тестови и болиди во Маранело.

Мик Шумахер кој има 19 години, веќе има остварено бројни резултати кои не останаа незапазени, па сега е заврбуван од Ферари.

Сигурно дека најрадосен на ова ќе биде Михаел Шумахер кога ќе слушне за веста на неговиот син и соработката со Ферари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев

(ВИДЕО) Драма на Релито Дакар – Русин со камион прегази човек во среде пустина