Федерер признава: Зошто не освојував Гренд слем титули овие неколку години

38 годишниот Роџер Федерер е рекордер по бројот на Гренд слем титули во историјата.

Швајцарскиот тренер има 20 титули и е негов најголем успех во кариерата, бидејки зад себе се сите негови конкуренти, единствено Надал му е зад петици со титула во минус.

Но години го прават своето и тој полека се подготвува за повлекување од овој спорт, па прокоментира околу неговите бројки.

Ако се осврнете назад, ќе видите дека скоро 5 години не сум освоил Гренд слем титула, луѓето тоа го прават да звучи чудно, како да сум играл ужасно. Имав тешка 2013 година кога имав проблеми со грбот“.

„Но искрено, тоа беше време на Новак Ѓоковиќ, додека Рафаел Надал редовно си го добиваше Ролан Гарос. Така да тоа беше тежок период за мене“, признава Федерер.