Федерер одби спонзорски договор вреден 10 милиони долари, а потоа заработи дури 600 милиони долари

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Роџер Федерер, уште еднаш покажа дека одлично се снаоѓа во улогата на бизнисмен, бидејќи заработи цело богатство со одбивање на спонзорски договор.

Федерер е еден од најплатените спортисти на сите времиња и иако има веќе 40 години, заработува огромни пари од спонзорски договори. Швајцарецот беше главната тема на Жоел Помплијан, кој работи за списанието Huddle Up и открива колку заработуваат спортистите.

Неговата главна тема овој пат беше Федерер кој заработи многу пари во кариерата, но тој сепак го прави тоа и понатаму иако игра се помалку кога е во прашање неговата тениска кариера.

Федерер беше под спонзорски договор со Најк дури 20 години и ги изненади сите кога неодамна ја отфрли можноста за продолжување на договорот со американската компанија.

Швајцарецот имаше договор со Најк според кој заработи 10 милиони долари, но тој одби да ја продолжи соработката. По напуштањето на Најк, тој ги шокираше сите со својата одлука да потпише десетгодишен договор со Уникло.

Сепак, Федерер ќе добие дури 300 милиони долари за десетгодишен договор, и што е најважно, во договорот нема клаузули дека ќе биде раскинат доколку се пензионира, а исто така и дека договорот се однесува само на облеката што ја носи , а не и на обувките..

По потпишувањето на договорот, тој продолжи да носи бесплатно патики на Најк, а потоа го откри брендот „On Running“ додека тренираше, по што потпиша договор за акција со оваа компанија и стана глобален амбасадор на оваа швајцарска марка.

Според медиумите, Федерер има 3% од акциите во оваа компанија, а по две години беше откриено дека овој бренд вреди дури десет милијарди, што значи дека уделот на Федерер врз основа на акции изнесува дури 300 милиони долари.