Федерер издвои еден пораз во кариерата: Тоа беше најтежок момент во мојата кариера

Роџер Федерер минатата недела објави дека по Лејвер Купот, каде што настапува во Лондон во петок, тој ќе ја заврши својата извонредна тениска кариера. Швајцарецот се пензионираше со 20 грен слем и вкупно 103 титули на турнејата АТП, каде помина вкупно 310 недели на првото место. Сега тој се подготвува да настапи во парови.

„Среќен сум и изненаден колку добро го удирам топчето, но нема да можам да играм во сингл. Затоа не е опција да се игра во Базел“, рече Федерер, потсетувајќи се на најтешкиот момент во неговата кариера: “ Последниот сет против Хуркач беше најлошиот момент во мојата кариера. Сфатив дека ништо не функционира повеќе. Разочарувањето беше како огномет во мојата глава, не знаев како да одам со тоа колено“.

Хуберт Хуркач во 2021 година го исфрли Федерер во четвртфиналето на Вимблдон. Тогаш Хуркач победи со 6:3, 7:6, 6:0.

Федерер објави дека ќе остане во тенисот: “Јас би сакал да продолжам да играм егзибициски мечеви. Би сакал да играм на такви турнири во следните шест до девет месеци и да ги повикувам моите колеги да им се заблагодарам. Последните неколку години веројатно беа потешки за мојата сопруга отколку за мене“.

“Таа веќе не уживаше да ме гледа како играм, со сите повреди. Жал ми беше, мислам дека ова е нејзино олеснување. Три од четирите деца плачеа, но секогаш ми велеа да престанам да играм тенис за да можам да скијам со нив”, изјави 41-годишниот Швајцарец.