Федерер избра, последниот меч во кариерата ќе го одигра во дубл со Надал

Првичната идеја стана реалност – Роџер Федерер ќе го одигра последниот меч во кариерата со Рафаел Надал на Лејвер купот.

Големото ривалство, родено од неизмерната почит на двата гиганти, ќе се претвори во партнерство на крајот на блескавата кариера. Федерер и Надал ќе се соочат со Френсис Тиафау и Џек Сок овој петок во 20:00 часот по средноевропско време во О2 Арената.

Лејвер купот го објави официјалниот распоред на натпреварувањето кое ќе се игра од петок до недела, а популарниот тандем Федал првиот ден ќе го одигра последниот натпревар. По што Федерер ќе стави крај на професионалната кариера која трае две и пол децении.

„Не сакав целиот турнир да ми биде посветен на мене, ниту пак да се појавувам премногу. Затоа го прашав тренерот Бјорн (Борг) дали можам да играм само двојки во петок навечер. Апсолутен сон е да го одиграм последниот меч во кариерата со Рафа“, изјави Швајцарецот.

Се очекуваше тоа да се случи, освојувачите на 20. и 22. Грен слем титули заедно да затворат големо поглавје. Ова беше желба на Федерер од почетокот, бидејќи смета дека Надал е најголемиот ривал со кој се соочил…

„Тоа ќе биде историски, незаборавен момент. Да се ​​биде дел од последниот меч во кариерата на Роџер е нешто навистина одлично. Создадовме неверојатно ривалство низ годините. Сепак, тоа е ривалство каде врските се одлични. Еден од најдобрите играчи, ако не и најдобар, ја завршува кариерата. Многу сум среќен што сум овде. Се надевам дека се ќе биде посебно“, јасно порача Надал.

Федерер го одигра последниот натпреварувачки натпревар на Вимблдон минатата година, кога во четвртфиналето беше поразен од Хуберт Хуркач. До самиот крај беше неизвесен за Лејвер купот, но на крајот реши на симболичен начин да се прости на 41 година.

Двата асови во текот на кариерата се сретнаа 41 пат, а Швајцарецот победи 17.