Федерер доцна по полноќ избори пласман во следната фаза од Ролан Гарос

Роџер Федерер се пласираше меѓу најдобрите 16 на Ролан Гарос откако по драматична средба го победи Доминик Кофер.

Копфер, кој има 27 години и нема титула АТП во својата кариера, беше близу до победа на на легендата, но по три часа и 35 минути голема борба, тој се откажа.

Федерер го реши натпреварот во своја полза со резултат 7-6 (5), 6-7 (3), 7-6 (4) и 7-5. Клучен беше вториот сет во кој Копфер имаше предност во брејк, но загуби во финишот.

Натпреварот заврши околу 40 минути по полноќ, па Федерер се врати дома од теренот доста доцна. Во еден момент, тенисерите и се заблагодарија на малата публика што дотогаш не заспала.

Федерер на тој начин успеа да собере ист број на натпревари на Ролан Гарос како и во последните една и пол година. Негов следен противник е Матео Беретини кој беше подобар од Соунву Квон со 7-6 (6), 6-3 и 6-4.