Федерер без загубен сет до полуфиналето на Индијан Велс

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Индијан Велс.

Федерер неодамна ја освои 100-та АТП титула во кариерата, а во Индијан Велс исто така сака да дојде до трофејот. Тој е се поблиску до нова титула, но ќе има многу работа во самата завршница.

Швајцарецот игра навистина добро во САД, а денеска во два сета го победи Полјакот Хуберт Хукач, кој по одличните игри сепак денеска беше немоќен во дуелот со Роџер.

Федерер славеше со 6:4, 6:4 и во полуфиналето најверојатно ќе се соочи со Рафаел Надал, кој нешто подоцна игра против Качанов.

Федерер е петкратен шампион во Калифорнија, а на Индијан Велс се уште нема загубено сет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ѓоковиќ повторно ги собра овациите од гледачите поради потегот со момчето

Федерер лут на организаторот во Рим: Зошто не приморувате да играме на вакви услови?

Тони Надал го знае лекот за Кирјос – на комичен начин го искоментира бунтовникот од Австралија

Надал го растури Вердаско и се пласира во полуфинале – оди на 9 титула во Рим

Федерер му предаде меч на Циципас, но во Рим разочарани од начинот на кој Федекс ги известил

(ВИДЕО) Кирјос пак го фати лудилото – почна да фрла столици на теренот

ВИДЕО: Мега глупост на Кирјос – фрли столче и го напушти теренот

Кирјос со доста остри тонови за Ѓоковиќ: Доколку на следниот меч го победам, знам како ќе славам!

Надал: Федерер нема што да бара на Ролан Гарос!