Федерацијата известена – Металург ќе се обиде да дојде до Вајлд-карта

Ракометниот клуб Металург испрати соопштение до ракометната федерација на Македонија дека ќе аплицира за вајлд-карта, која носи место меѓу елитата, односно во ЛШ.

Рокот за поднесување апликации за вајлд- карта истекува утре.

Металург не сака да го загуби континуитетот кој го имаше изминатите години и сака да остане во ова врвно натпреварување, каде последната деценија беше редовен учесник.

Но за добивање на потребната вајлд-карта, ЕХФ има свои правила.

Соодветна сала, ТВ пренос, публика, пласман во домашно првенство, Медии, претходни настапи, извршување на наредби од ЕХФ и буџет од големи спонзори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Селекторот Брестовац направи три измени за дуелот против Грција

(ВИДЕО) Сестрите се ХИТ: Промовирана во целост песната посветена за Вардар

(ФОТО) Момир Илиќ во Вардар !?

Писонеро: Во Вардар доаѓам со јасна цел!

Вардар и во новата сезона ќе биде дел од ЛШ – место бараат уште две наши екипи

Столе успешно опериран – Брестовац ќе го нема на располагање против Грција

Објавено како до карти за Македонија – Грција: Мора да бидете брзи

Се случува и тоа во спортот – Грција вечерва и направи огромна услуга на Македонија

(ФОТО) По Борозан, денес уште двајца екс вардарци позираа за новите клубови