Фабрегас со емотивна порака по разделбата со Челси!

Цеск Фабрегас од вчера и официјално е нов играч на Монако, каде главен тренер е Тиери Анри, неговиот некогашен идол и соиграч од деновите во Арсенал.

Шпанскиот фудбалер кој во минатото настапуваше во Арсенал, па потоа од Барселона премина во Челси, беше потег кој беше долго оспоруван од навивачите поради „предавството“ кој го направил.

Но Цеск успеа да освои неколку важни трофеи со Челси и при заминување од Стемфорд Бриџ, се потсети на тие денови и му се заблагодари на клубот од Лондон за убавите моменти.

Измешани емоции кои ги пишувам во оваа порака. До сите навивачи на Челси и сопственикот Роман Абрамович кој ме донесе овде, им благодарам на сите, на моите соиграчи кои ми помогнаа да освојам многу трофеи овде, персоналот кое моето време минато во клубот го направи едноставно и лесно. Благодарност до сите фанови кои направија да се чувствувам посебно секоја недела кога игра. Ова беше неверојатно патување за мене, сега се разделувам со голема тага. Ќе ми недостигате сите, но јас ви посакувам се најубаво во иднина“, порача Фабрегас.

Трансфер сумата односно обештетувањето за Челси се уште не е утврдено за Фабрегас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Некогашниот ас на Јунајтед предвидува каде во иднина ќе игра Погба

(ВИДЕО) Пукна петарда на Вембли, Роналдо не успеа да ја скрши Украина

(ВИДЕО) Беда и очај: Венецуела ги гази Меси и компанија

ВИДЕО: Франција ја растура Молдавија – Погба и Гризман продуцираа фантастичен гол!

Следува жестока казна – УЕФА започна постапка против Нејмар

Куртоа: Јас сум еден од најдобрите голмани на светот, но шпанските новинари сакаат да ме убијат

Де Геа е одлучен да го „ограби“ Јунајтед, дали е реално да бара толкав договор?

Реал подготви 65 милиони за нов бразилски вундеркид!?

(ФОТО) Тага во Мадрид, започна рушењето на „Висенте Калдерон“