Европското првенство е се подалеку, Македонија поразена во Запорожје од Украина

Македонската одбојкарска репрезентација загуби на гостувањето кај Украина со 3:1 во квалификациите за Европското првенство со што практично ги загуби шансите за пласман на континенталниот шампионат.

Во пресрет на натпреварот во Запорожје, Швајцарија славеше против Украина, што значеше дека на нашата репрезентација и беше неопходен триумф над Украина, но до такво нешто не дојде.

Македонија по вторпат беше поразена од Украина, овојпат со 3:1, со што остануваат само теоретски шанси за нашите репрезентативци да дојдат до континенталниот собир.

Украинците убедливо го започнаа натпреварот, првиот сет им припадна на домаќините со 25:19. По ова, натпреварот беше понеизвесен, но и вториот сет им припадна на Украинците со 28:26.

Нашата репрезентација успеа да се врати во игра, го освоивме третиот сет со 25:23 и намаливме на 2:1. Сепак, нашата репрезентација не успеа да го искористи водството кое го имаше во најголемиот дел од четвртиот сет, па на крајот загуби со 25:23 за конечни 3:1 во корист на Украинците.

Украина со оваа победа го завери првото место во нашата група, Македонија и Швајцарија се на делба на второто место со по шест бода, додека Унгарија е последна со три. Со победа над Унгарија Македонија ќе го освои второто место во групата, но проблем е што нашата репрезентација котира лошо меѓу второпласираните тимови. Од сите седум групи, најдобрите пет второпласирани обезбедуваат пласман на ЕП, што значи дека нашата репрезентација ќе треба да се надева на позитивен исход и од останатите мечеви за да се најдеме на континенталниот шампионат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ФОТО/ВИДЕО) Скопје го пречека европскиот шампион, а Алили порача: Одам по олимписки медал!

Србија во неверојатен меч славеше во супер-дербито со Хрватска и ја освои Светската лига

Трагедија: Познато одбојкарско лице по свадба доживеал срцев удар и починал