Евгениј Поп Ацев го нема на пријавните листи на ЕП во Глазгов

Македонскиот пливач на отворени води Евгениј Поп Ацев нема да плива на Европското првенство што се одржува во Глазгов. Тој требаше да плива утре на трката од 10 километри, а на 12.август (недела) на трката на 25 километри.

Неговиот брат Дарко на својот фејсбук профил даде објаснување за „изостанувањето“ на Евгениј од трките.Дарко Поп Ацев ја обвинува Пливачката федерација на Македонија (ПМФ) преку претседателот Александар Маленко и селекторот за маратонско пливање Томи Стефановски дека намерно не го пријавиле Евгениј за настап на ЕП.

– До вчера секој ден повеќе од еден месец беше избегнуван од горе наведените за неговиот настап. Пријавен си, чекаме карта, сместување се бара,… Кога стана јасно дека не е пријавен Маленко се дрзна да лаже дека Евгениј нема норма, некоја си норма поставена од Европската федерација (единствено што Европската федерација лимитира е бројот на натпреварувачи во дисциплина до три), пишува Дарко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ФОТО: Одбојкарите слават – нека се виори тоа МАКЕДОНСКО СОНЦЕ!

Драма со Унгарија – но голема победа на Македонија за живеење на сонот за пласман на ЕП

Македонските одбојкари европските квалификации ги стартуваат од Будимпешта

Италијански голман ја преживеа несреќата на паднатиот мост во Џенова

(ВИДЕО) Атлетичарка од Израел се посрамоти: Го прослави среброто, а до крајот остана уште еден круг

Никола Ѓорѓиев: Унгарија е екипа која добро ја познаваме

ТРАГЕДИЈА: Од срцев удар умре одбојкар на хрватскиот шампион – играше со нашиот Љафтов

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА: Брутално и без милост – обезбедување уби познат ММА борец

ВИДЕО: Сочни пцовки – „Да ти е*ам….“