Евгениј Поп Ацев го нема на пријавните листи на ЕП во Глазгов

Македонскиот пливач на отворени води Евгениј Поп Ацев нема да плива на Европското првенство што се одржува во Глазгов. Тој требаше да плива утре на трката од 10 километри, а на 12.август (недела) на трката на 25 километри.

Неговиот брат Дарко на својот фејсбук профил даде објаснување за „изостанувањето“ на Евгениј од трките.Дарко Поп Ацев ја обвинува Пливачката федерација на Македонија (ПМФ) преку претседателот Александар Маленко и селекторот за маратонско пливање Томи Стефановски дека намерно не го пријавиле Евгениј за настап на ЕП.

– До вчера секој ден повеќе од еден месец беше избегнуван од горе наведените за неговиот настап. Пријавен си, чекаме карта, сместување се бара,… Кога стана јасно дека не е пријавен Маленко се дрзна да лаже дека Евгениј нема норма, некоја си норма поставена од Европската федерација (единствено што Европската федерација лимитира е бројот на натпреварувачи во дисциплина до три), пишува Дарко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ФОТО)Никогаш пожешка фотка од Бушард: За Денот на вљубените ги „запали“ социјалните мрежи

ВИДЕО: Роџер, што ќе ти каже Мирка по пораката од Линдзи Вон дека „те сака!?“

(ВИДЕО) Општа тепачка на ватерполо меч во Русија – буквално ќе се издавеа

(ФОТО) Нападнатиот голман на Црвена Звезда ја покажа раната од нож: Ако не скокнев во море ќе ме убиеја

(ВИДЕО) Премиерот Заев на средба со нашите претставници на Европските младински олимписки игри во Сараево

Бојан Костов е освојувач на сребрен медал на ЕП за кадети и младинци во Данска

(ФОТО) Одбојкарите на прием кај Заев: Владата изрази честитки и најави поддршка

(ФОТО) Линдзи Вон објави фотка од своeто разбиено газе – нема да ви биде добро кога ќе го видите

(ВИДЕО) Тежок пад на легендарната Вон – леташе во воздух и се заби во оградата