Ентони Едвардс прв пик на НБА драфтот

Ентони Едвардс е првиот пик на НБА-драфтот за 2020 година.

Во драфтот што се одржа онлајн поради епидемиолошките мерки, Минесота Тимбервулвс одлучија да го изберат на прво место шутерот од Универзитетот Џорција Ентони Едвардс на прво место.

Голден Стејт Вориорс го избраа центарот Џејмс Вајсман од второто место, додека веќе добро познатата ЛаМело Бал ќе игра за Мајкл Џордан во Шарлот Хорнетс.

Меѓу кошаркарите од Европа беа високо избрани Килијан Хејс (7 пик Пистонс) и Дени Авдија (9 пик Визардс), а младиот српски кошаркар Алексеј Покушевски како 17 пик од Минесота.

Погледнете го целосниот редослед на избрани кошаркари: