Енди и Новак: Пријателска средба и штелување на формата пред Австралија Опен

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и британскиот тенисер Енди Мареј, си закажаа пријателска средба во че тврток, отворен меч на кој ќе ја штелуваат формата за Австралија Опен.

Мареј против Ѓоковиќ ќе се сретнат на теренот „Маргарет Корт“ и ќе потсетат на големите дуели кои ги водеа во финалињата на Австралија Опен.

Енди Мареј минатата година имаше сериозни проблеми со повредите, кои го одалечија од добрата форма, па одигра само 6 турнири за цела 2018 година и моментално се наоѓа на 230. позиција на АТП листата.

Во четврток е закажан и ждребот за првиот Грен слем турнир годинава, па постои можност Ѓоковиќ и Мареј да се состанат во раната фаза, бидејки Мареј котира доста ниско на табелата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Новаче, па ти играш фудбал – тенисерот од Србија во улогата на Кристијано Роналдо

Методот кој е единствен правец кон успехот во тенисот – тоа го објасни Тони Надал

Ѓоковиќ: Не сакам да се креираат тенизии помеѓу мене и Надал и Федерер

Зошто сега е полесно да се освојат сите четири Гренд слема? Федерер го има одговорот

(ВИДЕО) Хорор во Мајами: Шпански тенисер колабираше на теренот!

Федерер и Ѓоковиќ се избегнаа, ама пак имаат тежок пат во Мајами

Федерер не е претерано разочаран, нагласи дека се радува на тоа што следува

Рафаел Надал го откажа мечот, Федерер во финале!

Нема крај на проблемите: Надал се откажа од Мастерсот во Мајами