Елиот успешно опериран – познато кога се враќа на теренот

Ливерпул викендов славеше на гостувањето кај Лидс Јунајтед со резултат 3: 0, но „црвените“ скапо ја платија таа победа.

Мохамед Салах, Фабињо и Садио Мане погодија за новата победа на тимот од Енфилд, а натпреварот го одбележа страшната повреда на младиот фудбалер на Ливерпул, Харви Елиот.

По дуелот со Страјик, Елиот незгодно падна на теренот и веднаш почна да бара помош. Мохамед Салах, кој беше во близина, виде дека неговиот соиграч се здоби со тешка фрактура на ногата и од шок се фатил за главата и побегнал.

Фактот што немаше повторена снимка во преносот во живо најдобро покажува за каква повреда станува збор.

Младиот Англичанец брзо беше префрлен во блиската болница каде беше опериран, а првите прогнози стигнаа од Ливерпул кога ќе може да се врати на теренот. Според неофицијални информации, сигурно нема да го гледаме Елиот пред вториот дел од сезоната.

Навистина, голема штета за него откако неодамна се зацементираше во стартниот состав со Јирген Клоп.

Минатата сезона ја помина на позајмица во Блекбурн каде постигна седум гола и 11 асистенции.