Екс-тренерот на Кливленд за нелегалниот ангажман на Леброн и казната од НБА: Воопшто не жалам

Кливленд официјално на 26 јуни 2003 година го избра Леброн Џејмс како прв пик на тогаш исклучително силниот и конкурентен драфт. Но, тимот од Охајо една година претходно, уште додека Леброн беше средношколец, донесе одлука да го земе во своите редови и тоа откако прекрши едно важно правило на НБА лигата.

Џон Лукас, поранешниот тренер на Кавалирс, открива дека тој и неколку луѓе од Управата на франшизата пред почетокот на сезоната 2002/03 во тајност го повикале Леброн да дојде од Акрон во Кливленд на тренинг, свесни дека НБА би можела да ги казни поради кршењето на правилото.

Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК.