Екс-капитенот на Интер со голем гест, прости 4 милиони евра плата и стави крај на кариерата

Кога Адријано Галијани јавно ќе каже дека некој е џентлмен, тогаш дефинитивно станува збор за голем шмекер. Андреа Ранокија е таква.

Искусниот стопер од Асизи во областа Перуџа доби пофалби од поранешен висок функционер на Милан, а сега Монца за гестот со кој му прости на дебитантот во Серија А дури 4.000.000 евра загарантирани во двегодишен договор.

Имено, 34-годишниот Ранокија ден по објавата дека го раскинува договорот со Монца соопшти и дека ја завршува кариерата која најмногу ја мина во Интер. Со „нероаѕурите“ ја освои титулата пред две сезони и двапати го освои Купот на Италија. Минатото лето тој се пресели во Монца како слободен играч. Поради своето искуство беше планирано да биде еден од лидерите на амбициозниот тим што го формираа споменатиот Галијани и поранешниот сопственик на Милан, Силвио Берлускони, што исто така потврдува дека тој беше првото засилување откако тимот освои историска промоција во Серија А. Но една повреда ги наруши плановите.

На натпреварот од второто коло, против Наполи, Ранокија се здоби со скршеница на фибулата и го исчаши зглобот, па ќе отсуствува долго време. Со оглед на неговите години, јасно е дека паузата би оставила трага и враќањето во форма ќе потрае доста време, па поранешниот капитен на Интер одлучи дека е вистинско време да ја заврши својата играчка кариера.

„Тој е вистински џентлмен, потврди дека е човекот што мислев дека е. Господин и добар човек“, изјави Галијани за миланскиот весник „Кориере дела сера“, додека претходно познатата Газета дело Спорт ја објави веста за одлуката на стоперот да ја почести Монца со пари што му припаѓаат.

Ранокија преку видео објавено на социјалните мрежи објави крај на кариерата.

„Последната година и половина не беше лесно. Постепено, страста што ја чувствував за фудбалот исчезна. Во мај минатата година, кога сè уште бев во Интер, почувствував дека нешто не е во ред, но не бев сигурен што. Решив да се разделам со клубот затоа што сакав да барам нов предизвик и нова стимулација. За среќа ја најдов Монца која ми даде шанса и ми ја врати самодовербата. Ми понудија одличен договор и ми дадоа можност да се вратам во игра и да сфатам што ми се случува“.

Ранокија во Интер дојде во 2010 година од Џенова, а во пресрет на сезоната 2014/15. стана првиот капитен на Нероаѕурите по незаменливиот Хавиер Занети. Лентата, сепак, не му остана долго околу раката, бидејќи на крајот од сезоната му беше доделена на тогашната офанзивна ѕвезда, младиот Мауро Икарди. Потоа следеше пад во втор план со Роберто Манчини кој го пресели на клупата, а тоа потоа доведе до позајмици во Сампдорија и Хал Сити.

Со доаѓањето на Лучијано Спалети во 2017 година, високиот стопер доби нова шанса во Интер. Иако до моментот кога се раздели со клубот, немаше позабележителна минутажа, неговиот придонес беше надвор од теренот. Со своето искуство одржуваше добра атмосфера меѓу играчите и, според италијанските медиуми, значително придонесе за освојување на титулата во 2021 година.