ЕХФ редовно го потценуваше Вардар и кога беше европски шампион, па и сега!

Според најновите проценки и оценки на ЕХФ, пред осминфиналните пресметки во ЛШ, Вардар 1961 и нема некои посебни шанса за пласман во следнат афаза.

Европската куќа на ракометот ги објави 10-те најдобро стоечки екипи сезонава во групата фаза, а Вардар не е дел од таа десетка.

Вардар првиот меч во осминафиналето го игра против Веспрем нагости, на први април.

Според ЕХФ, ова е топ10:

1. Барселона
2. Веспрем
3. ПСЖ
4. Фленсбург
5. Кил
6. Мотор
7. Кјелце
8. Мешков Брест
9. Алборг
10.Порто