Еден медал повеќе во однос на претходните МИ за Македонија

Македонските спортисти ги завршија настапите на Медитеранските игри во Тарагона и тоа со еден медал повеќе во однос на претходниот настап пред пет години во турскиот град Мерсин. Во шпанската Тарагона Македонија освои вкупно шест медали, а воедно беа изборени и првите две злата (каратистот Берат Јакупи и борачот Магомедгаџи Нуров). Сребро освои европскиот првак во таеквондо Дејан Георгиевски, а со бронзи се закитија (каратистите Ненад Келебиќи Жарко Арсовски, како и борачот Дејан Митров).

Блиску до медал беа и ракометарките кои во „малото финале“ загубија од Словенија.
Во Мерсин Македонија имаше едно сребро и четири бронзи и беше пласирана на 19.место од 24 држави освојувачи на медали.

Во Тарагона нашите спортисти се рангирани на 17.место од 26 земји колку што освоија медали. До крајот на Игрите за остануваат да се одиграат уште три финални натпревари во екипните спортови. Најуспешни се спортистите од Италија, а потоа следуваат домаќините Шпанија и Турција.

Следните Медитерански игри ќе се одржат во алжирскиот град Оран во 2021 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кого прават будали? Оваа атлетичарка има 16 години!?!?

ФОТО: Вон нема мира – папараците го уловија нејзиното секси газе

(ВИДЕО)Синот на Цеца и Аркан е вистински „ѕвер“ – противникот нокаутиран, па докторите го спасуваа

ФОТО: Преноќија под отворено небо и на тротоар во пресрет на квалификациски меч за СП

Македонија со 14 учесници на ЕП во планиско трчање на Водно

Атлетичарот Ивановски успешно ја заврши Тарагона, следна цел ЕП во Берлин

Македонските баскетџии останаа без медал во Тарагона

Македонските спортисти на осмиот ден на Медитеранските игри во Тарагона

Нов медал за Македонија во Тарагона