Двојна победа на Мерцедес во Баку, Ботас славеше пред Хамилтон

Валтери Ботас денеска го освои првото место на Големата награда на Азербејџан и така ја оствари втората победа во оваа сезона.

Ботас успеа да ги издржи сите обиди на својот клупски колега Луис Хамилтон кој заврши на втората позиција, а Мерцедес ја оствари четвртата двојна победа по ред од почетокот на сезоната.

Себастијан Фетел од Ферари заврши на третото место, додека Макс Ферстапен од Ред Бул/Хонда се проби на четвртото место. Вториот возач на Феради Шарл Леклер го освои петтото место.

По оваа победа, Ботас се искачи на врвот на табелата со 87 бода, еден повеќе од својот клупски колега Хамилтон, а далеку зад нив е Фетел со 52 бода.

Во конкуренција на конструктори, пак, Мерцедес е убедливо прв со 173 бода, пред Ферари кој има 99, а на третото место е Ред Бул/Хонда со 64.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Солзи и неверување – замина легендарниот Ники Лауда!

ВИДЕО: Доминацијата на Маркез продолжува – победи во Ле Ман и имаше комичен танц!

ФОТО: Трагедија за Макс Бјаџи – го загуби својот татко и ја објави последната фотографија

(ВИДЕО) Страшни слики од САД: Фернандо Алонсо со полна брзина се заби во ѕид

ВИДЕО: Болно до срж – момче кое полека умира, доби неочекуван подарок од Хамилтон

(ФОТО) Иџе го покажа новиот дизајн на своите автомобили – помоќни од било кога

(ВИДЕО) Уште сега предизвикува морници: Излегоа првите снимки од документарецот за Шумахер

Ферари е далеку од Мерцедес – Ботас прв, Хамилтон втор во Каталонија

ВИДЕО: Мекларен направи неверојатен превид – го прекрстија својот возач