Дрита Ислами последна на 400 метри со пречки на ЕП во Берлин

Македонската атлетичарка Дрита Ислами го зазема последното место во дисциплината 400 метри со пречки на денешните квалификации на Евопското првенство во Берлин, кое почна вчера. Таа трчаше во втората група и постигна резултат послаб од нејзиниот најдобар сезонава за речиси две секунди. Времето на Ислами во квалификациите беше 1:02.23 минута. Во оваа дисциплина настапи 21 атлетичарка.

Нејзиното најдобро време оваа година изнесува 1:00.68 минута постигнато на Медитеранските игри во Тарагона, додека нејзиното најдобро време нејзин најдобар резултат е 59.33 секунди истрачан лани на 10.јуни во Охрид.

Од македонските претставници утре настап во квалификациите на 1.500 метри ќе настапи Дарио Ивановски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ФОТО)Никогаш пожешка фотка од Бушард: За Денот на вљубените ги „запали“ социјалните мрежи

ВИДЕО: Роџер, што ќе ти каже Мирка по пораката од Линдзи Вон дека „те сака!?“

(ВИДЕО) Општа тепачка на ватерполо меч во Русија – буквално ќе се издавеа

(ФОТО) Нападнатиот голман на Црвена Звезда ја покажа раната од нож: Ако не скокнев во море ќе ме убиеја

(ВИДЕО) Премиерот Заев на средба со нашите претставници на Европските младински олимписки игри во Сараево

Бојан Костов е освојувач на сребрен медал на ЕП за кадети и младинци во Данска

(ФОТО) Одбојкарите на прием кај Заев: Владата изрази честитки и најави поддршка

(ФОТО) Линдзи Вон објави фотка од своeто разбиено газе – нема да ви биде добро кога ќе го видите

(ВИДЕО) Тежок пад на легендарната Вон – леташе во воздух и се заби во оградата