Дрита Ислами последна на 400 метри со пречки на ЕП во Берлин

Македонската атлетичарка Дрита Ислами го зазема последното место во дисциплината 400 метри со пречки на денешните квалификации на Евопското првенство во Берлин, кое почна вчера. Таа трчаше во втората група и постигна резултат послаб од нејзиниот најдобар сезонава за речиси две секунди. Времето на Ислами во квалификациите беше 1:02.23 минута. Во оваа дисциплина настапи 21 атлетичарка.

Нејзиното најдобро време оваа година изнесува 1:00.68 минута постигнато на Медитеранските игри во Тарагона, додека нејзиното најдобро време нејзин најдобар резултат е 59.33 секунди истрачан лани на 10.јуни во Охрид.

Од македонските претставници утре настап во квалификациите на 1.500 метри ќе настапи Дарио Ивановски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ФОТО: Одбојкарите слават – нека се виори тоа МАКЕДОНСКО СОНЦЕ!

Драма со Унгарија – но голема победа на Македонија за живеење на сонот за пласман на ЕП

Македонските одбојкари европските квалификации ги стартуваат од Будимпешта

Италијански голман ја преживеа несреќата на паднатиот мост во Џенова

(ВИДЕО) Атлетичарка од Израел се посрамоти: Го прослави среброто, а до крајот остана уште еден круг

Никола Ѓорѓиев: Унгарија е екипа која добро ја познаваме

ТРАГЕДИЈА: Од срцев удар умре одбојкар на хрватскиот шампион – играше со нашиот Љафтов

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА: Брутално и без милост – обезбедување уби познат ММА борец

ВИДЕО: Сочни пцовки – „Да ти е*ам….“