Драма во Лондон и нова катастрофа за Челзи

Фудбалерите на Челзи освоија само бод во натпреварот од 28. коло на англиската Премиер лига против Евертон (2:2).

Челзи во овој меч влезе како фаворит, но сините играат толку лошо сезонава што ретко каде и против некого се фаворити, дури и обложувалниците да ги сметаат за такви.

Евертон неодамна успеа да ги размрда работите, но ниту гостите од Ливерпул не се надеваа премногу дека ќе останат непоразени на Стемфорд Бриџ.

Интересно е што во првите 45 минути немаше голови, а во останатите беше вистински голеада, а беа постигнати дури четири гола – по два на двете страни.

Во 52. минута Жоао Феликс со одличен удар го најде патот до мрежата на Пикфорд, но одговорот на Карамел дојде брзо, бидејќи Дукур израмни на 1:1 во 69. минута.

Во 76. минута Рече Џејмс доби пенал, Каи Хаверц сигурно погоди, но и тоа не беше доволно за сините да остварат нова победа

Во самиот финиш на натпреварот резервистот Симс побегна од одбраната на домашните и ја заби топката во мрежата за 2:2. На Челзи му останаа уште пет минути продолжение и надеж, но тоа не беше доволно …

Со 38 бодови, Челзи сега е 10-ти во поредокот, но домашните се уште жалат што не врза три победи во лигата. Кога станува збор за Евертон, тие стигнаа до голем бод во борбата за опстанок и сега имаат 26 и се на 15. место.