Довициозо победник на трката во Брно

Андреа Дивициозо со Дукати победи на денешната трка во „кралската класа“ во шампионатот во Мото ГП што се возеше за Големата награда на Чешка на патеката во Брно. Тој во последните неколку кругови успеа да одолее на нападите на клупскиот колега Хорхе Лоренцо, кој пак во последните два круга беше под постојан притисок од лидерот во генералниот пласман Марк Маркез во борбата за второто место.

На крајот подиумот беше: Довициозо прв, Лоренцо втор, Маркез трет. Во последните метри од трката Валентино Роси го мина Крачлоу и се избори за четвртото место.

Ова беше одличен викенд за Дукати откако имаа пол позиција во квалификациите и успеаја да стигнат и до 1-2 победа.
Довициозо стигна до втората победа годинава, а вкупно трет подиум.

Во генералниот пласман лидер остана Маркез (ја возеше својата 100-та трка) со 181 бод, пред Роси со 132, трет е денешниот победник Довициозо со 113, Вињалес има 109, а Лоренцо 105.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Волф го поздрави најзаслужниот за „опструкциите“ кон Ферари!

Кими е цар – со два три збора ја објасни лудата ноќ на ФИА забавата

(ВИДЕО) Срамно однесување на Раиконен, „мртов“ пијан се појави да ја прими наградата

Тод: На работ на солзи сум, посакував ситуацијата да биде поинаква, но..

Хамилтон живее опасно: Една недела по новата шампионска титула, доживеал несреќа

Сабине Кем открива зошто Шумахер се држи во тајност: Сакам да му исполнам една желба!

Бријаторе: Формула 1 без Алонсо сега ќе биде како Реал без Роналдо!

Алонсо кажа збогум на Формула 1, еве како Хамилтон и Фетел се простија од некогашниот шампион