Довициозо победник на трката во Брно

Андреа Дивициозо со Дукати победи на денешната трка во „кралската класа“ во шампионатот во Мото ГП што се возеше за Големата награда на Чешка на патеката во Брно. Тој во последните неколку кругови успеа да одолее на нападите на клупскиот колега Хорхе Лоренцо, кој пак во последните два круга беше под постојан притисок од лидерот во генералниот пласман Марк Маркез во борбата за второто место.

На крајот подиумот беше: Довициозо прв, Лоренцо втор, Маркез трет. Во последните метри од трката Валентино Роси го мина Крачлоу и се избори за четвртото место.

Ова беше одличен викенд за Дукати откако имаа пол позиција во квалификациите и успеаја да стигнат и до 1-2 победа.
Довициозо стигна до втората победа годинава, а вкупно трет подиум.

Во генералниот пласман лидер остана Маркез (ја возеше својата 100-та трка) со 181 бод, пред Роси со 132, трет е денешниот победник Довициозо со 113, Вињалес има 109, а Лоренцо 105.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакерите на дело: Излезе во јавноста порно снимка од Луис Хамилтон и Никол Шерцингер

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев