Дончиќ направи споредба на кошарката во Европа и Америка, но посочи дека е разочаран

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ, зборуваше за разликите помеѓу европската и НБА кошарката.

Дончиќ сезонава импресионира во секој сегмент од американската кошарка и добива се повеќе фанови од ден во ден.

Словенечкиот репрезентативец направи целосно анализа која е разликата од Европа до Америка во кошаркарска смисла.

Овде во НБА е полесно да се почне отколку во Европа. Во Европа терените се помали и постои правило три секунди во рекетот. Мислам дека овде е полесно да се постигнуваат поени“.

Тој иако имаше огромен број на гласови од навивачите, Лука сепак не доби повик за Ол Старот, без оглед на тоа што е фантастичен сезонава.

Сакав да играм таму и многу сум разочаран што нема да бидам дел од Ол Старот. Важно е дека многу луѓе гласаа за мене и дека ги импресионирав. Тоа ми беше најважно, но не се оствари. Се надевам дека следната сезона ќе го остварам тоа“, констатира Дончиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МЗТ Скопје испушти златна шанса за враќање во АБА – Задар го врати брејкот

Будуќност буквално уништен: Црвена Звезда ги прегази и ја освои АБА лигата

(ФОТО) Двојазичност и во Белград: Името на Будуќност испишано и на албански

(ВИДЕО) ШОК снимка: Со цигла погоден играч на Будуќност

(ВИДЕО) Тотален ХАОС во Пионир: Нападнати кошаркарите на Будуќнот

(ВИДЕО) Незапамтен „пекол“ во Белград: „Делије“ упаднаа на терен – кошаркарите на Будуќност избегаа во соблекувална

(ВИДЕО) Гостите имаа своја вечер: Портланд, Голден Стејт и Торонто на една победа од полуфинале

Кошаркарот на Будуќност ја подгрева атмосферата: Таму ќе ги победиме, среде Белград

Очекувани победи за Работнички и МЗТ Скопје против Кожув и Блокотехна