Дончиќ направи споредба на кошарката во Европа и Америка, но посочи дека е разочаран

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ, зборуваше за разликите помеѓу европската и НБА кошарката.

Дончиќ сезонава импресионира во секој сегмент од американската кошарка и добива се повеќе фанови од ден во ден.

Словенечкиот репрезентативец направи целосно анализа која е разликата од Европа до Америка во кошаркарска смисла.

Овде во НБА е полесно да се почне отколку во Европа. Во Европа терените се помали и постои правило три секунди во рекетот. Мислам дека овде е полесно да се постигнуваат поени“.

Тој иако имаше огромен број на гласови од навивачите, Лука сепак не доби повик за Ол Старот, без оглед на тоа што е фантастичен сезонава.

Сакав да играм таму и многу сум разочаран што нема да бидам дел од Ол Старот. Важно е дека многу луѓе гласаа за мене и дека ги импресионирав. Тоа ми беше најважно, но не се оствари. Се надевам дека следната сезона ќе го остварам тоа“, констатира Дончиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Комичниот тајм-аут на Звезда: Коуч, ако стават некој висок на терен…

Човиќ, првиот човек на Ц.Звезда „плаче“ по поразот од Партизан: Како да честитам за нешто што е украдено

Скандал во Ниш: Партизан слави титула, Звездашите одбија да ги примат медалите

(ВИДЕО) Спектакл на Ол стар викендот: Диало го прескокна Шек и победи во забивање

Осман за македонското знаме: Сакав да искажам благодарност и љубов

(ВИДЕО) Блесна македонското знаме на „Ол-старот“ – Осман гордо го носеше

(ФОТО) Секоја чест – Охриѓанецот Чеди Осман на „Ол-старот“ на НБА ќе настапи со македонско знаме

Чудесниот Дончиќ во последен момент сепак ќе се најде на Ол-Стар!?

Давитков го соопшти списокот за одлучувачкиот меч против Романија