Дончиќ ја предводи најдобрата руки петорка во НБА лигата

Во самата завршница од сезоната во НБА лигата, избрана е најдобрата петорка составена од кошаркари кои ја играат својата професионална прва сезона во најсилната кошаркарска лига.

Очекувано, место во петорката се најде и за Словенецот Лука Дончиќ кој воедно е и најсериозен кандидат за признанието за дебитант на годината.

Покрај него во тимот се уште и Тре Јанг, Диандре Ејтон, Марвин Бегли и Џерен Џексон. Јанг и Ејтон ќе му бидат најсериозните ривали на Дончиќ за наградата за дебитант на годината.

Во втората најдобра петорка се најдоа Колин Секстон, Шаи Александер, Лендри Шамет, Кевин Уертер и Мичел Робинсон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Црвена Звезда го победи Партизан за 2:1 – „црвено-белите“ на чекор од титула

Томпсон на долга рехабилитација – што сега со неговиот договор во Голден Стејт?

Зад новиот НБА шампион стои Македонец

МВП на финалето од НБА со тажна животна приказна

Торонто испиша историја – нов НБА шампион

Титулата се врати во Аеродром: МЗТ му удри „метла“ на Работнички за седми трофеј во историјата

Баркли посочи со прст кон виновникот за повредата на Кеј-Ди

ВИДЕО: Драмата во Пионир резултираше со тројка на Партизан: Раде Загорац како Кецман!

Нено Димитријевиќ сепак се повлече од НБА драфтот во кој требаше да учествува