Дончиќ и Ирвинг се најпродуктивниот тандем во историјата на НБА плејофот

Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг го поставија рекордот за најмногу поени во НБА плејофот.

Лидерите на Далас маверикс, Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг постигнаа вкупно 1.122 поени во последниот плејоф. Ова е најдобриот резултат на тимско дуо во историјата на НБА.

Дончиќ постигна 635 поени (28,9 во просек по натпревар), Ирвинг постигна 487 (22,1).

Маверикс ја загубија финалната серија од Бостон селтикс со 1:4.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО