Донарума се израмни со Симон и легендарниот Толдо

Голманот на италијанската репрезентација, Џиџи Донарума израмни еден рекорд на европските шампионати.

Донарума нема примено гол по последните 4 пенали изведени против него на ЕП. Претходните 3 беа во финалето на Вембли против Англија, кое аѕурите го добија на пенали. Тогаш не успеаја да го совладаат Маркус Рашфорд, Џејдон Санчо и Букајо Сака, а вчера му го одбрани и пеналот на Модриќ.

Со четири последователни одбранети пенали, Донарума се израмни со Шпанецот Унаи Симон и на уште еден Италијанец, Франческо Толдо кои исто така имаат ваква серија.

Нема голман на Светско или Европско првенство што не примил гол во пет последователни изведени пенали против него.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО