Добро се заработува и во Евролигата

За разлика од фудбалот во кошарката трансферите се во длабока сенка, но играчите можат да се пофалат со добра заработка. Тука пред се се мисли на тие од НБА лигата, како и на оние во Евролигата, кои настапувале и во НБА лигата.

За зголемувањето на договорите и годишните плати секако влијание имаше и новиот систем на натпревари во Евролигара (16 екипи).

Вака изгледа листата на 10-те најплатени кошаркари за сезоната која претстои:
1. Алексеј Швед (Химии) 4.000.000 долари по сезони
2. Нандо де Коло (ЦСКА). 2.780.000
3. Ник Калатес (Панатинаикос) 2.550.000
4. Серхио Родригез (Реал М.) 2.550.000
5. Јан Весели (Фенербахче) 2.430.000
6. Серхио Љуљ (Реал М.) 2.200.000
7. Крис Синглтон (Барселона) 1.900.000
8. Мајк Џејмс (Милано) 1.800.000
9. Шејн Ларкин (Анадолу Ефес) 1.700.000
10. Жофри Ловерњ (Фенербахче) 1.700.000

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Дончиќ дели неверојатни асистенции, но Американците се воодушевени од неговото радување

Кари со интересен став за 12-те астронаути кои патуваа кон месечината

Атаман бара Евролигата да направи преседан – да преиграат веќе завршен меч?

ВИДЕО: Перфекционистот Обрадовиќ пак во голем елемент: Еј ало, каде одиш?

Обрадовиќ со својот Фенер ги победи „детелинките“ среде Атина

Морбидна исповед на соиграч на Дражен: Ја видов несреќата во неговите раце 1990 година

Ајверсон: Правите споредба на Леброн со Мајкл Џордан, дали се шегувате со мене?

(ФОТО) Скандал во Истанбул: Нацистички слоган ги дочека израелските кошаркари!

(ВИДЕО) Пцуј по „нашки“ за да не добиеш техничка: Дончиќ го направи партал судијата во НБА