Добро се заработува и во Евролигата

За разлика од фудбалот во кошарката трансферите се во длабока сенка, но играчите можат да се пофалат со добра заработка. Тука пред се се мисли на тие од НБА лигата, како и на оние во Евролигата, кои настапувале и во НБА лигата.

За зголемувањето на договорите и годишните плати секако влијание имаше и новиот систем на натпревари во Евролигара (16 екипи).

Вака изгледа листата на 10-те најплатени кошаркари за сезоната која претстои:
1. Алексеј Швед (Химии) 4.000.000 долари по сезони
2. Нандо де Коло (ЦСКА). 2.780.000
3. Ник Калатес (Панатинаикос) 2.550.000
4. Серхио Родригез (Реал М.) 2.550.000
5. Јан Весели (Фенербахче) 2.430.000
6. Серхио Љуљ (Реал М.) 2.200.000
7. Крис Синглтон (Барселона) 1.900.000
8. Мајк Џејмс (Милано) 1.800.000
9. Шејн Ларкин (Анадолу Ефес) 1.700.000
10. Жофри Ловерњ (Фенербахче) 1.700.000

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Вакво нешто може само на Ол Стар – Забивање за кое долго време ќе се зборува!

(ВИДЕО) Спектакл во Шарлот, тимот на Леброн дојде до победата, МВП титулата кај Дурант

ВИДЕО: Комичниот тајм-аут на Звезда: Коуч, ако стават некој висок на терен…

Човиќ, првиот човек на Ц.Звезда „плаче“ по поразот од Партизан: Како да честитам за нешто што е украдено

Скандал во Ниш: Партизан слави титула, Звездашите одбија да ги примат медалите

(ВИДЕО) Спектакл на Ол стар викендот: Диало го прескокна Шек и победи во забивање

Осман за македонското знаме: Сакав да искажам благодарност и љубов

(ВИДЕО) Блесна македонското знаме на „Ол-старот“ – Осман гордо го носеше

(ФОТО) Секоја чест – Охриѓанецот Чеди Осман на „Ол-старот“ на НБА ќе настапи со македонско знаме