Дибала сведочеше пред судот, Јувентус е во големи проблеми!

Истрагата против Јувентус е во полн ек.

„Бјанконерите“ веќе се казнети со одземање на петнаесет бодови во тековната сезона поради потврдена финансиска малверзација, така што „бјанконерите“ сега се на десеттата позиција со 14 бода помалку од позицијата која води во Лигата на шампионите следната сезона.

Се наоѓа само половина од сезоната, што значи дека има време за враќање во борбата, но продолжението на сезоната може да донесе и нови казни за клубот од Торино. УЕФА се уште не се огласи, се шпекулира со суспензија од европските натпреварувања.

Италијанските медиуми денеска го пренесоа и сведочењето на Пауло Дибала. Аргентинецот во текот на летото се пресели во Рома, а седум сезони ги носеше боите на Јувентус. Аргентинецот раскажа за договорот меѓу играчите и клупските челници за исплата на платите во периодот на КОВИД, кога клубот помпезно објави дека играчите се откажале од четири месечни плати во знак на солидарност во сезоната 19/20.

„Предлогот што ни го испрати Јувентус, а се однесуваше на неисплата на платите четири месеци (не се сеќавам точно кои месеци). Не се согласивме со тоа бидејќи беа премногу месеци. Се договоривме дека од тие четири месеци, три месеци ќе земаме плата следната сезона додека една ќе ни недостига од солидарност. Кога не прашаа да не земаме плата четири месеци, бевме зачудени и многумина веднаш рекоа не. Требаше да им предадеме четири плати таа година. Ни даваат три со сигурност, без услови за следната година, а ние оставаме една од солидарност. Тоа беше конечниот договор“

„Имаме група Вацап со соиграчите. Таму кружеше оваа информација, тоа беше збунет период, некои заминаа во странство, некои останаа во Италија. Се сеќавам дека донесовме одлука заедно како тим, да го прифатиме или не предлогот, но да го направиме тоа заедно. Не се сеќавам дека разговаравме за тоа лично со Недвед или Паратичи. Она што го паметам е соопштението за печатот што излезе. Многу луѓе мислеа дека се откажавме од четири месечни плати, никој тогаш не знаеше дека ќе ни се исплатат три месеци подоцна. Во соопштението не беше наведен нашиот договор што сме го постигнале, пишуваше дека се откажуваме четири месеци, но не и дека имаме договор за плаќање за три месеци, за што секако се договоривме“, рече Дибала.

Сведочењето на поранешната „десетка“ на Јуве само дополнително ќе го потресе клубот, прашање е само кои ќе бидат следните санкции.