Џенаро Гатузо го сака Иван Ракитиќ во Хајдук

Поранешниот играч за врска на Хрватска, Иван Ракитиќ , кој сега игра за Саудиската екипа Ал Шабаб, може да ја продолжи кариерата во хрватски Хајдук. Ова го објави новинарот Фабрицио Романо на социјалната мрежа Икс.

Според изворот, Хајдук покажува специфичен интерес за евентуалното купување на Ракитиќ и веќе стапил во контакт со претставниците на фудбалерот. Новиот тренер на хрватскиот клуб Џенаро Гатузо го посочи Ракитиќ како приоритетна цел за засилување на тимот на Хајдук во летниот преоден рок.

Да потсетиме, 36-годишниот Иван Ракитиќ на почетокот на оваа година стана играч на Ал Шабаб заминувајќи од Севиља. Минатата сезона Хрватот учествуваше на 35 натпревари во сите натпреварувања, на кои постигна три гола и четири асистенции. Актуелниот договор на играчот со Ал Шабаб е до летото 2025 година. Според информациите објавени на порталот Трансфермаркт, пазарната вредност на фудбалерот е 3,5 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО