Ден за дерби: МЗТ Скопје најавува дека ќе атакуваат на победа во „Градски парк“

Денеска е ден за кошаркарското дерби во македонското првенство, Работнички го пречекува во „градски парк“ вечниот ривал МЗТ Скопје.

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром немаат време за одмор, со оглед што само два дена по исцрпувачкиот натпревар со Сутјеска во АБА2 ќе го одиграат дуелот против најголемиот ривал на домашна сцена, Работнички и тоа утре (17.30 часот) во „Градски парк“.

Тимот од Аеродром како што најавија од клубот, нема да би де сам, бидејки околу 200 навивачи ќе бидат присутни на трибини и ќе ги бодрат „штрковите“.

Избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов веруваат во сопствениот квалитет и најавуваат борба за секоја топка и за секоја педа од теренот, односно реванш за претходниот пораз од Работнички.

Мечот ќе оди во директен пренос на МТВ од 17:30 часот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Херојско второ полувреме за МЗТ Скопје во Сараево кое им донесе победа во АБА2

(ВИДЕО)Харден постави нов рекорд и влезе во историјата на НБА: Зад себе ги остави Брајант и Џордан

КРАЛОТ СЕ НАЛУТИ: Леброн си ја кажа својата мака по последниот пораз

ВИДЕО: Навивачката група „Фантоми“ знаеше како да го пречека Кожув по победата над МЗТ

Во најава интересен Мундобаскет: Ждрепката ги даде групите за Кина 2019

Во МЗТ Скопје гневни – испратија соопштение до МВР: До кога вака?

Ударна вест од кошарката: Олимпијакос доаѓа во АБА лигата?

(ВИДЕО) Летаа боксови во НБА: Жестока тепачка меѓи Ибака и Крис

Гостивар победата ја посвети на загинатите, па по мечот порача: Вечерва и НБА тим да гостуваше, ќе беше поразен