Дарио Ивановски претпоследен на 1.500 метри на ЕП во Берлин

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски го освои претпоследното место (33.место) во дисциплината 1.500 метри на Европското првенство што се одржува во Берлин. Тој трчаше во првата од трите групи, во која првопласираните имаа најслабо време од победниците во другите две групи.

Ивановски истрча време 3:57.52 минути што е послаб резултат од неговиот најдобар истрчан оваа година во Тарагона на Медитеранските игри – 3:47.13 минути.

Нашиот атлетичар покрај тоа што беше во најслабата од трите групи (според времињата) имаше и многу проблеми да најде позиција за да оствари подобро време, а имаше проблеми и за време на подготовките во Скопје кога немаше можност да тренира на атлетската патека на Националната Арена Филип Втори.

Тројцата првопласирани од групите и тројцата според времето се пласираа за финалето.

Вчера настап на ЕП имаше и Дрита Исламни која заврши последна во квалификациите на 400 метри со пречки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ФОТО)Никогаш пожешка фотка од Бушард: За Денот на вљубените ги „запали“ социјалните мрежи

ВИДЕО: Роџер, што ќе ти каже Мирка по пораката од Линдзи Вон дека „те сака!?“

(ВИДЕО) Општа тепачка на ватерполо меч во Русија – буквално ќе се издавеа

(ФОТО) Нападнатиот голман на Црвена Звезда ја покажа раната од нож: Ако не скокнев во море ќе ме убиеја

(ВИДЕО) Премиерот Заев на средба со нашите претставници на Европските младински олимписки игри во Сараево

Бојан Костов е освојувач на сребрен медал на ЕП за кадети и младинци во Данска

(ФОТО) Одбојкарите на прием кај Заев: Владата изрази честитки и најави поддршка

(ФОТО) Линдзи Вон објави фотка од своeто разбиено газе – нема да ви биде добро кога ќе го видите

(ВИДЕО) Тежок пад на легендарната Вон – леташе во воздух и се заби во оградата