Дарио Ивановски претпоследен на 1.500 метри на ЕП во Берлин

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски го освои претпоследното место (33.место) во дисциплината 1.500 метри на Европското првенство што се одржува во Берлин. Тој трчаше во првата од трите групи, во која првопласираните имаа најслабо време од победниците во другите две групи.

Ивановски истрча време 3:57.52 минути што е послаб резултат од неговиот најдобар истрчан оваа година во Тарагона на Медитеранските игри – 3:47.13 минути.

Нашиот атлетичар покрај тоа што беше во најслабата од трите групи (според времињата) имаше и многу проблеми да најде позиција за да оствари подобро време, а имаше проблеми и за време на подготовките во Скопје кога немаше можност да тренира на атлетската патека на Националната Арена Филип Втори.

Тројцата првопласирани од групите и тројцата според времето се пласираа за финалето.

Вчера настап на ЕП имаше и Дрита Исламни која заврши последна во квалификациите на 400 метри со пречки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ФОТО: Одбојкарите слават – нека се виори тоа МАКЕДОНСКО СОНЦЕ!

Драма со Унгарија – но голема победа на Македонија за живеење на сонот за пласман на ЕП

Македонските одбојкари европските квалификации ги стартуваат од Будимпешта

Италијански голман ја преживеа несреќата на паднатиот мост во Џенова

(ВИДЕО) Атлетичарка од Израел се посрамоти: Го прослави среброто, а до крајот остана уште еден круг

Никола Ѓорѓиев: Унгарија е екипа која добро ја познаваме

ТРАГЕДИЈА: Од срцев удар умре одбојкар на хрватскиот шампион – играше со нашиот Љафтов

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА: Брутално и без милост – обезбедување уби познат ММА борец

ВИДЕО: Сочни пцовки – „Да ти е*ам….“