ТЕНИС / GRAND SLAM

Роџер Федерер е тениски бог: Швајцарецот до 20. Гренд Слем титула во кариерата!

Роџер Федерер во пет сета славеше во финалето од Австралија Опен над Марин Чилиќ и дојде до рекордната 20-та титула на Гренд Слем турнирите. Швајцарецот ја одбрани титулата во Мелбурн и така дојде до рекорден број Гренд Слем титули. Федерер...

(ФОТО) Гадната повреда на Чанг: Како изгледаше неговото стапало по мечот против Федерер

Корејскиот тенисер Хјон Чанг вчера го предаде полуфиналниот меч на Австралијан Опен против Роџер Федерер. Чанг имаше големи проблеми со плускавците на стапалот и кон крајот на вториот сет повеќе не можеше да ги трпи болките, по што одлучи да...

Чилиќ го продолжува својот сон: Се пласираше во финалето без загубен сет!

Марин Чилиќ се пласираше во финалето од Австралијан Опен по победата од 3:0 над Британецот Кајл Едмунд. По сетови заврши 6:2 7:6(4), 6:2, а мечот траеше два часа и 20 минути. Хрватскиот тенисер со оваа победа се избори за своето...

Корејското чудо го живее својот сон: Чунг е во полуфинале на Австралија Опен

Корејскиот тенисер Хјеон Чунг ќе остане запамтен по победата против Новак Ѓоковиќ на Австралија Опен, но како тргнал, би можел да направи уште поголема сензација, па дури и да го освои турнирот. Утринава тој го совлада Американецот, Тенис Сундгрен со...

(ВИДЕО) Се извади од кожа: Не сме виделе досега ваква реакција од Надал

Рафаел Надал доживеа болна елиминација од Австралија Опен откако мораше да го предаде мечот против Марин Чилиќ. Можеби не боли толку поразот колку најавата за можна подолга пауза поради нова повреда. До следниот голем турнир, Мастерсот во Индијан Велс има...

Надал се предаде, Федерер има отворен пат кон нова Гренд слем титула

Рафаел Надал доживеа елиминација во четвртфиналето од Австралија Опен откако мораше во петтиот сет да го предаде мечот протв Марин Чилиќ. Шпанецот два пати водеше, но Чилиќ израмни, а кога Надал предаде, хрватскиот тенисер водеше со 2-0. Неговиот противник имаше...

Огромна сензација на АО: Кореецот Чунг го исфрли Новак Ѓоковиќ и се пласираше во...

Поранешниот најдобар светски тенисер Новак Ѓоковиќ испадна во осминафиналето на Австралија Опен. Ѓоковиќ во осминафиналето играше против Хјон Чунг и важеше за апсолутен фаворит во мечот, но тенисерот од Јужна Кореја одигра фантастичен натпревар и дојде до најголемата победа во...

Победува, ама не е како што треба: Ѓоковиќ ги загрижи фановите

Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во осминафиналето од Австралија Опен, но уште еднаш потврди дека не е во најдобра физичка состојба. Денеска тој го совлада Алберт Ранос-Винолас, но во вториот сет мораше да побара лекарска помош. Сега не беше проблем лактот...

(ВИДЕО) Најсмешниот потег на турнирот: Троицки го погоди во глава главниот судија

Завршницата од мечот помеѓу Виктор Троицки и Ник Кирјос го одбележа сцената за која долго време ќе се зборува. Српскиот тенисер Виктор Троицки не успеа да се пласира во третото коло од Австралија Опен, но во завршницата од дуелот со...

Ждрепка за Австралија Опен: „Боза“ пат за Надал, Федерер против Ѓоковиќ во полуфинале

Најдобриот светски тенисер Рафаел Надал доби исклучително лесна ждрепка за првиот Гренд слем во сезоната - Австралија Опен. Најдобриот играч со кого би можел да се сретне до четвртфиналето е Марин Чилиќ, а евентуално во полуфинале би играл со Григор...