ТЕНИС / GRAND SLAM

Ништо од раните спектакли: Федерер на страната на Мареј, Надал кај Ѓоковиќ (ФОТО)

Освојувачите на 31 Гренд слем титула, Роџер Федерер и Рафаел Надал, сепак, не се паднаа на иста страна од ждрепката за Австралија Опен, па нивниот меѓусебен дуел не е можен во раната фаза од турнирот. На ждрепката извршена утринава, Федерер...

Двоен срам за противничката на Ѓорческа: Викери глумеше повреда за да игра во Мелбурн,...

За два дена, американската тенисерка Сашија Викери два пати беше исправена на столбот на срамот. За да учествува во квалификациите за Австралија Опен, таа мораше да игра на турнирот во Хобарт каде во првото коло е видена една од најголемите...

Историја за Македонија: Лина Ѓорческа со прва победа на Гренд слем турнир!

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа дојде до историска победа за себе и македонскиот тенис откако триумфираше во првото квалификациско коло на Австралија Опен. Лина Ѓорческа, која е на 206. место на ВТА листата, стана првата македонска тенисерка со триумф на...

Еуроспорт повикува: Следете не, започнува Австралија Опен

Директно од сите терени, сите мечеви и најдобрите анализи. Еуроспорт како водечка спортска дестинација во 2017. година, ќе ги пренесува сите четири Гренд Слем турнири. Преку Еуроспорт каналите и Eurosport Player, гледачите ќе можат да уживаат во повеќе од 100...

Историска ноќ во Мелбурн: Ѓорческа дебитира на Австралија Опен, првата противничка е Американка

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ноќва ќе дебитира во квалификациите за Австралија Опен. Утринава беше одржана ждрепка и позната е нејзината прва противничка. Станува збор за американската тенисерка Сашија Викери која е 135. на ВТА листата и веќе има искуство...

Некогаш одлучуваа за титули, сега се “втора” лига: Надал против Федерер во третото коло...

Тенисерите со најголем број Гренд слем титули во историјата Роџер Федерер и Рафаел Надал би можеле да се соочат многу рано на годинашниот Австралија Опен. На последната ранг листа пред првиот Гренд слем во сезоната, Надал се наоѓа на деветтото,...

Надал: Освен Ѓоковиќ, имам голема дилема, кој е подобар, Роџер или…

Шпанецот Рафаел Надал, изјави дека Новак Ѓоковиќ би можел да биде најголемиот тенисер во историјата на „белиот спорт“ со сите негови досегашни и во иднина постигнувања. Надал е пред се пријател со српскиот тенисер, а потоа и ривал, со кого...

Ѓоковиќ откри кој му е најпосакуван ривал на теренот оваа година

Новак Ѓоковиќ се радува на враќањето на Надал на тениските терени, откако Шпанецот долго го мачеа многу повреди последните години. Овие двајца тенисери досега имаат 49 меѓусебни дуели, а водство има Новак Ѓоковиќ (26-23), па затоа не го крие своето...

Надал: Да не верував дека можам да освојам трофеј, сега ќе бев рибар

Освојувачот на 14 Грен слем трофеи, Рафаел Надал, потенцира дека со задоволство и среќа се враќа на терените, каде сега го очекуваат натпревари на првиот Грен слем во новата година, Австралија Опен. Шпанецот смета дека е кадарен да освои уште...

Надал по триумфот во Абу Даби, скромно сака да зачекори во новата сезона

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, го победи Гофан, Раониќ и Бердих во Абу Даби, но не сака се уште да дава оценки за своите шанси околу тоа што го очекува во новата сезона. Надал во текот на претходните неколку години, имаше...