ТЕНИС / GRAND SLAM

Ѓоковиќ се правда за елиминацијата: Сите напредуваат, што треба да правам?

Новак Ѓоковиќ истакна по раната елиминација од Австралијан Опен дека на неговата мотивација не влијае претходната сезона. Српскиот тенисер е за прв пат по 2008. година елиминиран веќе во втората рунда на некој Гренд Слем, од Узбекистанецот Денис Истомин. Ѓоковиќ го...

Бекер шокиран од Новак Ѓоковиќ

Со раната елиминација на Новак Ѓоковиќ, денеска беа изненадени сите негови фанови, но и неговиот поранешен тренер, Борис Бекер. Новак Ѓоковиќ денеска беше елиминиран од Денис Истомин на Австралија Опен, а поразот одекна бомбастично во светски рамки, бидејки никој не...

Освен елиминацијата од АО, голем проблем за Ѓоковиќ

Никој не знае да објасни што се случува со Новак Ѓоковиќ, кој е во страшно слаб период, во кој губи и од противници кои не се во топ 50 на АТП. Српскиот тенисер денеска беше елиминиран од Денис Истомин, не...

Скромност на Истомин или провокација: Ѓоковиќ, извини!

Узбекистанскиот тенисер Денис Истомин денеска и утре ќе биде главна вест во светските медиуми поради тоа што успеа да го елиминира Новак Ѓоковиќ во второто коло од Австралија Опен. Веднаш по историската победа, тој даде една мошне интересна изјава од...

Ден за историја: Ѓоковиќ првпат елиминиран од тенисер што не е во топ 100,...

Некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска непријатно ги изненади своите фанови откако доживеа елиминација во второто коло од Австралија Опен. Ова е најран пораз на овој турнир за Србинот уште од 2008 година, а Денис Истомин е првиот тенисер...

Сензација на годината: Фантастичниот Истомин го исфрли Ѓоковиќ од Австралија Опен

Узбекистанскиот тенисер Денис Истомин ја направи најголемата сензација на годинашниот Австралија Опен откако утринава го елиминира Новак Ѓоковиќ во второто коло. За речиси пет часа, 117. светски тенисер славеше со 3-2 (7-6, 4-6, 2-6, 7-6, 6-4) за својот најголем резултат...

Бунтовникот Кирјос, елиминиран, па разочаран… (Видео)

Најдобриот австралиски тенисер, Ник Кирјос, е елиминиран од Австралија Опен по драмата на мечот против италијанскиот тенисер Андрес Сепи. Кирјос загуби од Сепи со 1:6, 6:7(1), 6:4, 6:2, 10:8, и на тој начин му се освети за поразот на истиот...

Не си свесна што ми направи: Троицки урлаше на главната судијка (ВИДЕО)

Српскиот тенисер Виктор Троицки одигра драматичен натпревар со Паоло Лоренци од кој на крајот излезе како победник со 3-2. Сепак, во петтиот сет се случи еден спорен момент на штета на Троицки. При резултат 4-3 и 40-30 за него, а...

Ѓоковиќ и Вердаско ја одушевија публиката во Австралија (Видео)

Новак Ѓоковиќ го победи Фернандо Вердаско со 6:1, 7:6, 6:2 во првото коло од Австралија Опен, во натпревар каде доминираа многу интересни и атрактивни потези. Вердаско го победи Ѓоковиќ претходно на турнирот во Доха, но сега ситуацијата беше променета, Ѓоковиќ...

Падна рекордот на Австралија Опен: Карловиќ и Себаљос се заборавија од играње

Хрватот Иво Карловиќ и Аргентинецот Орасио Себаљос денеска го урнаа рекордот на Австралија Опен по бројот на одиграни гемови. Нивниот меѓусебен меч траеше пет часа и 22 минути, а заврши со победа на Карловиќ од 3-2 (6-7, 3-6, 7-5, 6-2,...