ПОЧЕТНА ТЕНИС ТЕНИС / GRAND SLAM

ТЕНИС / GRAND SLAM

Тениската јавност шокирана: Организаторите на Австралија Опен му помогнале на Федерер?

Во Мелбурн на почетокот од мечот помеѓу Марин Чилиќ и Роџер Федерер беше 38 степени Целзиусови, па организаторите на Австралија Опен одлучија финалето да се игра под затворен кров на „Род Лавер“ арената. Федерер славеше по трилерот во пет сета...

Федерер: Ова е вистинска бајка за мене

Роџер Федерер ја освои својата 20. Гренд слем титула во кариерата, откако денеска во финалето на Австралија Опен го совлада Марин Чилиќ со 3:2 во сетови. Швајцарскиот тенисер одигра фантастичен турнир во Австралија и дојде до нова Гренд слем титула...

Ѓоковиќ: Бог ми порача, сега е навистина доста!

Со години доминираше во светскиот тенис, но Новак Ѓоковиќ е во сериозна играчка криза, проследена со низа повреди, кои го спречија да освои уште некој Грен слем трофеј во кариерата. Ѓоковиќ моментално се опоравува од повредата која ја доби пред...

Надал се предаде, Федерер има отворен пат кон нова Гренд слем титула

Рафаел Надал доживеа елиминација во четвртфиналето од Австралија Опен откако мораше во петтиот сет да го предаде мечот протв Марин Чилиќ. Шпанецот два пати водеше, но Чилиќ израмни, а кога Надал предаде, хрватскиот тенисер водеше со 2-0. Неговиот противник имаше...

Ништо од спектаклот: Серена ги разочара своите фанови

Најдобрата тенисерка во поновата историја Серена Вилијамс донесе одлука која не ги израдува нејзините фанови. Иако беше најавено, таа нема да настапи на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија Опен бидејќи чувствува дека не е доволно подготвена и не може...

(ВИДЕО) Најсмешниот потег на турнирот: Троицки го погоди во глава главниот судија

Завршницата од мечот помеѓу Виктор Троицки и Ник Кирјос го одбележа сцената за која долго време ќе се зборува. Српскиот тенисер Виктор Троицки не успеа да се пласира во третото коло од Австралија Опен, но во завршницата од дуелот со...

Чилиќ го продолжува својот сон: Се пласираше во финалето без загубен сет!

Марин Чилиќ се пласираше во финалето од Австралијан Опен по победата од 3:0 над Британецот Кајл Едмунд. По сетови заврши 6:2 7:6(4), 6:2, а мечот траеше два часа и 20 минути. Хрватскиот тенисер со оваа победа се избори за своето...

Револуција во тенисот: Преполовен бројот на носители, ќе се мери време за загревање

На најголемите тениски турнири во светот во иднина нема да има по 32 носители, туку половина помалку, одлучено е на состанокот на организаторите на Гренд слемовите. Таа одлука стапува на сила од 2019 година, а ќе придонесе најдобрите тенисери во...

Корејското чудо го живее својот сон: Чунг е во полуфинале на Австралија Опен

Корејскиот тенисер Хјеон Чунг ќе остане запамтен по победата против Новак Ѓоковиќ на Австралија Опен, но како тргнал, би можел да направи уште поголема сензација, па дури и да го освои турнирот. Утринава тој го совлада Американецот, Тенис Сундгрен со...

Стивенс нова шампионка на УС Опен, за неверојатен скок на ВТА листата

Американката Слоун Стивенс триумфираше во женското финале на УС ОПен. Новата шампионка беше добиена по само 60 минути игра, откако по два сета беше совладана сонародничката Медисон Кејс со 2-0 во сетови (6:3 и 6:0). Победничката ќе инкасира 3,7 милиони...