ПОЧЕТНА ТЕНИС ТЕНИС / GRAND SLAM

ТЕНИС / GRAND SLAM

Ѓоковиќ: Бог ми порача, сега е навистина доста!

Со години доминираше во светскиот тенис, но Новак Ѓоковиќ е во сериозна играчка криза, проследена со низа повреди, кои го спречија да освои уште некој Грен слем трофеј во кариерата. Ѓоковиќ моментално се опоравува од повредата која ја доби пред...

Тениската јавност шокирана: Организаторите на Австралија Опен му помогнале на Федерер?

Во Мелбурн на почетокот од мечот помеѓу Марин Чилиќ и Роџер Федерер беше 38 степени Целзиусови, па организаторите на Австралија Опен одлучија финалето да се игра под затворен кров на „Род Лавер“ арената. Федерер славеше по трилерот во пет сета...

Искри во Њујорк: Надал распука по Мареј!

Првиот светски рекет Рафаел Надал остро го нападна Енди Мареј за одлуката да се откаже од УС Опен. Не толку поради самата одлука, колку поради тајмингот на соопштување. Британецот го објави своето повлекување само неколку часа по ждрепката во која...

(ФОТО) Гадната повреда на Чанг: Како изгледаше неговото стапало по мечот против Федерер

Корејскиот тенисер Хјон Чанг вчера го предаде полуфиналниот меч на Австралијан Опен против Роџер Федерер. Чанг имаше големи проблеми со плускавците на стапалот и кон крајот на вториот сет повеќе не можеше да ги трпи болките, по што одлучи да...

Ждрепка за Австралија Опен: „Боза“ пат за Надал, Федерер против Ѓоковиќ во полуфинале

Најдобриот светски тенисер Рафаел Надал доби исклучително лесна ждрепка за првиот Гренд слем во сезоната - Австралија Опен. Најдобриот играч со кого би можел да се сретне до четвртфиналето е Марин Чилиќ, а евентуално во полуфинале би играл со Григор...

(ВИДЕО) Пред шест години играа шест саати во финале, денес на рехабилитација…

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал одбележаа една тениска ера и нивните имиња длабоко ќе останат врежани во историјата на овој спорт без разлика што ќе се случува во иднина. Во моментов Надал е прв на АТП листата, но сепак има...

Федерер преживеа хорор, но го елиминира 70. светски тенисер

Големи тешкотии имаше Роџер Федерер во првото коло од последниот Гренд слем во сезоната - УС Опен. Најголемиот фаворит за титулата во Њујорк мораше да игра дури пет сета против 19-годишниот Американец Франсис Тиафо за на крајот, сепак, да оствари...

(ВИДЕО) Се извади од кожа: Не сме виделе досега ваква реакција од Надал

Рафаел Надал доживеа болна елиминација од Австралија Опен откако мораше да го предаде мечот против Марин Чилиќ. Можеби не боли толку поразот колку најавата за можна подолга пауза поради нова повреда. До следниот голем турнир, Мастерсот во Индијан Велс има...

(ФОТО) Обложувачниците уште му веруваат: Федерер главен фаворит за титула на Австралија Опен 2019

Роџер Федерер не планира да ја заврши својата играчка кариера, но и обложувачните не планираат да се откажат од него. Една од најпознатите во светот во овој бизнис Бет365 го посочи Швајцарецот како најголем фаворит за титулата на Австралија Опен...

Познат првиот полуфиналист на УС Опен

Слободно може да се каже дека, Шпанецот Пабло Корено-Буста е изненадување на годинешното издание на УС Опен. Тој денеска беше промовиран во прв полуфиналист на турнирот во Њујорк, откако во три сета го победи Диего Швартцман од Аргентина. Интересно е...