ПОЧЕТНА ТЕНИС ТЕНИС / GRAND SLAM

ТЕНИС / GRAND SLAM

Ждрепка за „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ го избегна Надал, но пак има тешка задача

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал не можат да се сретнат пред финалето на "Ролан Гарос", но Србинот и покрај тоа има тешка задача. Иако дури 20. носител на вториот Гренд слем во сезоната, Ѓоковиќ имаше среќа при ждрепката бидејќи во...

Каде му е границата: Федерер има нова цел за 2018 година, го тангира и...

Најдобриот тенисер на сите времиња денеска ја почна новата недела на врвот на АТП листата, но во исто време ги исплаши своите ривали, особено Рафаел Надал. Тој откри која е неговата цел во 2018 година. Сигурно откако ја објави го...

(ВИДЕО) Пред шест години играа шест саати во финале, денес на рехабилитација…

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал одбележаа една тениска ера и нивните имиња длабоко ќе останат врежани во историјата на овој спорт без разлика што ќе се случува во иднина. Во моментов Надал е прв на АТП листата, но сепак има...

(ФОТО) Обложувачниците уште му веруваат: Федерер главен фаворит за титула на Австралија Опен 2019

Роџер Федерер не планира да ја заврши својата играчка кариера, но и обложувачните не планираат да се откажат од него. Една од најпознатите во светот во овој бизнис Бет365 го посочи Швајцарецот како најголем фаворит за титулата на Австралија Опен...

Тениската јавност шокирана: Организаторите на Австралија Опен му помогнале на Федерер?

Во Мелбурн на почетокот од мечот помеѓу Марин Чилиќ и Роџер Федерер беше 38 степени Целзиусови, па организаторите на Австралија Опен одлучија финалето да се игра под затворен кров на „Род Лавер“ арената. Федерер славеше по трилерот во пет сета...

Федерер: Ова е вистинска бајка за мене

Роџер Федерер ја освои својата 20. Гренд слем титула во кариерата, откако денеска во финалето на Австралија Опен го совлада Марин Чилиќ со 3:2 во сетови. Швајцарскиот тенисер одигра фантастичен турнир во Австралија и дојде до нова Гренд слем титула...

Роџер Федерер е тениски бог: Швајцарецот до 20. Гренд Слем титула во кариерата!

Роџер Федерер во пет сета славеше во финалето од Австралија Опен над Марин Чилиќ и дојде до рекордната 20-та титула на Гренд Слем турнирите. Швајцарецот ја одбрани титулата во Мелбурн и така дојде до рекорден број Гренд Слем титули. Федерер...

(ФОТО) Гадната повреда на Чанг: Како изгледаше неговото стапало по мечот против Федерер

Корејскиот тенисер Хјон Чанг вчера го предаде полуфиналниот меч на Австралијан Опен против Роџер Федерер. Чанг имаше големи проблеми со плускавците на стапалот и кон крајот на вториот сет повеќе не можеше да ги трпи болките, по што одлучи да...

Чилиќ го продолжува својот сон: Се пласираше во финалето без загубен сет!

Марин Чилиќ се пласираше во финалето од Австралијан Опен по победата од 3:0 над Британецот Кајл Едмунд. По сетови заврши 6:2 7:6(4), 6:2, а мечот траеше два часа и 20 минути. Хрватскиот тенисер со оваа победа се избори за своето...

Корејското чудо го живее својот сон: Чунг е во полуфинале на Австралија Опен

Корејскиот тенисер Хјеон Чунг ќе остане запамтен по победата против Новак Ѓоковиќ на Австралија Опен, но како тргнал, би можел да направи уште поголема сензација, па дури и да го освои турнирот. Утринава тој го совлада Американецот, Тенис Сундгрен со...