ТЕНИС / ATP + WTA

Неочекувана одлука: Серена го препушти првото место на ВТА листата

Најдобрата светска тенисерка Серена Вилијамс го откажа својот настап на Мастерсот во Индијан Велс поради повреда на левото колено. Со тоа, таа автоматски го препушти првото место на ВТА листата на Ангелик Кербер затоа што во Индијан Велс брани 600...

Лудница во Индијан Велс: Ѓоковиќ, Надал и Федерер на истата страна од ждрепката

Вистинско задоволство за љубителите на тенисот донесе ноќешната ждрепка за првиот Мастерс во сезоната, Индијан Велс кој почнува утре. https://twitter.com/BNPPARIBASOPEN/status/839256314840657920 Особено е интересен долниот дел кој спои тројца од четворицата најдобри тенисери на денешнината. Главен таму е Новак Ѓоковиќ кој е...

Федерер крена раце од Кирјос и Томиќ

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер истакна дека повеќе не сака да ги советува проблематичните тенисери, Ник Кирјос и Бернард Томиќ. Роџер смета дека тие двајца веќе имаат доволно луѓе кои им говорат што би требало да прават. „Не сакам веќе да ги...

Ѓоковиќ го губи тлото: Мареј избега на 2.200 поени разлика

Најдобриот светски тенисер Енди Мареј добро профитираше минатата недела кога станува збор за бодовното салдо. Благодарение на титулата освоена на турнирот во Дубаи, тој освои нови 500 поени и ја зголеми предноста во однос на Новак Ѓоковиќ. Србинот играше во...

Несфатливиот пад на големиот шампион

Евидентен е падот на формата кај Новак Ѓоковиќ последните неколку месеци, што резултираше со губење на неколку важни титули, и врвот од АТП листата. Ѓоковиќ деновиве беше поразен од Ник Кирјос во четвртфиналето во Акапулко, што сигурно остава сомнеж дека...

Ништо од титулата: Надал поразен во финалето во Акапулко

Некогашниот најдобар светски тенисер Рафаел Надал пропушти шанса да го прекине постот долг над десет месеци и, конечно, да освои титула на АТП турот. Утринава, тој е поразен во финалето на турнирот во Акапулко од Сем Квери со 0-2 (3-6,...

Мареј останува да биде доминантен: Првата титула за 2017. во Дубаи

Британецот, Енди Мареј го освои својот прв трофеј за оваа календарска година, инаку вкупно 45. во кариерата. Мареј славеше над Вердаско со 6:3 и 6:2 во сетови. Иако стартот беше доста неизвесен, во поодмината фаза од мечот, Мареј ги презема работите...

Невидено досега во тенисот: Кирјос го уништи Ѓоковиќ на Твитер (ФОТО)

Австралискиот тенисер Ник Кирјос вчера оствари сензационална победа против Новак Ѓоковиќ на турнирот во Акапулко, а по триумфот со големи комплименти се изрази за својот противник. Токму затоа, големо изненадување е потегот што го направи во текот на денот кога...

Се враќа стариот Рафа: Надал ќе се бори за првиот трофеј по речиси една...

Рафаел Надал обезбеди пласман во финалето на турнирот во Акапулко откако ноќеска без проблеми го совлада Марин Чилиќ со 2-0 (6-1, 6-2). Шпанецот ја потврди одличната форма во која се наоѓа на почетокот на новата сезона бидејќи ќе игра во...

Никогаш послаб: Најлош почеток на сезоната во кариерата на Ѓоковиќ

Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ го бележи убедливо најлошиот старт на сезоната во својата кариера. На првите три турнири на кои настапи, Србинот освои само 385 бода, најмалку откако е во врвот на светскиот тенис. Го освои турнирот во Доха,...