ТЕНИС / ATP + WTA

Чиста уметност: Потегот на сезоната го има – Дел Потро (ВИДЕО)

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро обезбеди пласман во третото коло на Мастерсот во Индијан Велс, но уште долго ќе се зборува за неговиот потег во дуелот со сонародникот Делбонис. Во еден поен од петтиот гем од мечот, Дел Потро...

Надал си ја заврши работата на стартот на Индијан Велс

Рафаел Надал триумфално го означи стартот на Мастерсот во Индијан Велс, откако во првото коло славеше над Густаво Пела со 2:0 во сетови, односно 6:3 и 6:2. Покрај Надал во првото коло славеше и Нишикори со 2:0 во сетови против...

Сензација на Индијан Велс: Мареј загуби од 129-тиот играч во светот!

Британскиот тенисер загуби од Канаѓанецот Вашек Поспишил, 129. играч на АТП листата со 4:6, 6:7(5). Првиот светски рекет Енди Мареј испадна од турнирот во Индијан Велс. Британскиот тенисер загуби од Канаѓанецот Вашек Поспишил, 129. играч на АТП листата со 4:6,...

Бомба на стартот од Индијан Велс: Мареј елиминиран од 129. светски тенисер

Првиот светски рекет Енди Мареј доивеа сензационална елиминација во својот прв настап сезонава на Индијан Велс и тоа од 129. тенисер на АТП листата Васек Поспишил. Канаѓанецот славеше со 2-0 (6-4, 7-6) за нешто помалку од два часа игра. Мечот...

Најголемиот лудак во светот на тенисот: Скрши четири рекети на еден натпревар (ВИДЕО)

Американскиот тенисер Рајан Херисон го доби епитетот "најголем лудак во светот на тенисот" откако ноќеска, во дуелот со Дамир Џумхур искрши дури четири рекети за краток период. Херисон тесно загуби од Џумхур, до самиот финиш беше во игра за победата,...

(Видео) Тенисер психопат: Скрши четири рекети за еден меч

Рајан Херисон има проблем со контролата на бесот. Босанскиот тенисер Дамир Џумхур се пласираше во второто коло од Индијан Велс со победата над Американецот Рајан Херисон во три сета. Ако се каже дека Американецот не го прими баш најдобро овој неуспех,...

Ѓоковиќ за своето тело: Не допираат до мене зборовите за мојата фигура

Најдобриот српски тенисер, често е озборуван околу неговата физичка кондиција, но и поради неговата тежина и начинот на исхрана. Вториот светски тенисер на АТП листата, ќе ја брани титулата во Индијан Велс, турнир на кој има освоени пет титули, и...

Познатите светски тенисерки и вртат грб на Шарапова со причина

Професионалните тенисерки и понатаму изразуваат незадоволство од тоа како организаторите на турнирите, со раширени раце ја чекаат убавата руска тенисерка Марија Шарапова, но и поради истекот на нејзината привремена суспензија, која можеби требаше да биде и подолга. Германската тенисерка Анџелик...

Поранешната сопруга отвори скандал: Шпанскиот тенисер е бисексуалец!

Шпанскиот тенисер и 12. светски рекет Фелисијано Лопез се најде во центарот на вниманието откако неговата поранешна сопруга Алба Кариљо пред телевизиските камери изјави дека тој е бисексуалец. Како потврда за тоа, таа рече дека додека биле во брак, тенисерот...

Сепак е прв фаворит: Ѓоковиќ заборавил кога последен пат е поразен во Индијан Велс

Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ в сабота ја почнува одбраната на титулата на Мастерсот во Индијан Велс. Иако далеку од својата вистинска форма, а и ждрепката не му беше наклонета, Србинот останува главен фаворит за титулата на турнирот каде е...