ТЕНИС / ATP + WTA

Иако не игра, Серена Вилијамс дојде до првото место на ВТА листата

Американската тенисерка Серена Вилијамс повторно е прва на новата објавена ВТА ранг-листа, додека Германката Анжелика Кербер сега е втора со 85 бода заостанување, додека најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше за две места. Серена Вилијамс нема да се натпреварува до...

Историја за „кралот на земја“ во кралството – Надал ја освои „Ла Децима“ во...

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал во своето 11. финале од Мастерсот во Монте Карло, славеше по јубилеен 10ти пат во кариерата. Надал денеска во финалето го победи Алберт Рамос Винолас со 2:0 во сетови (6:1,6:3), а натпреварот траеше час и 17...

Ѓоковиќ најлош во последните 11 години, клучот за излез од кризата е кај Федерер!?

По најновиот неуспех на српскиот тенисер, овојпат на турнирот во Монте Карло, повторно се огласи поранешниот селектор на Дејвис Куп тимот на Србија, Богдан Обрадовиќ. Новак Ѓоковиќ е во очајна форма. Откако кон крајот на минатата година ја загуби огромната...

Жестока реакција од Гофан – Надал победи, но успеа да добие загубен поен (Видео)

Рафаел Надал убедливо го совлада Давид Гофан во полуфиналето од Мастерсот во Монте Карло, но сето тоа беше оцрнето со лошата одлука на судијата Седрик Мури, кој направи катастрофална грешка во доста важен момент од мечот. Токму од тој момент...

Неприкосновен „крал на земја„ – Ла Децима за Надал во Монте Карло

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ќе се бори за нова титула на Мастерсот во Монте Карло. Тој во полуфиналето од Монте Карло, без поголеми проблеми го совлада Белгиецот Давид Гофан. На Рафа му беа доволни час и половина за да оствари ново финале,...

Не може во сингл, може во двојки: Ѓорческа ја освои титулата во Кјасо

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа со Александра Најденова од Бугарија триумфираше на турнирот во двојки што се одржува во Кјасо. Во денешното финале, тие беа подобри од Катерина Крамперова од Чешка и Росали ван дер Хук од Холандија со 2-1 (7-5,...

Ѓоковиќ си најде неверојатно оправдување за новиот пораз и елиминацијата во Монте Карло

Новак Ѓоковиќ испадна во четвртфиналето од Мастерсот во Монте Карло од Давид Гофан. Белгиецот во драматичниот меч славеше со 6:2, 3:6, 7:5. За Ѓоковиќ ова е веќе четврти пораз оваа сезона, а освои само еден турнир, и тоа оној од...

Ѓоковиќ даде доста интересно алиби по елиминацијата во Монте Карло

Ѓоковиќ е елиминиран во четвртфиналето од Мастерс турнирот во Монте Карло, тој загуби во директен дуел од белгискиот тенисер Давид Гофан. Ова е четврти пораз за Ѓоковиќ сезонава, а освои само еден турнир досега, и тоа оној од најниските категории...

Големо изненадување во Монте Карло: Елиминиран Новак Ѓоковиќ

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ е поразен во четвртфиналето од Мастерсот во Монте Карло, тој денеска загуби од Давид Гофан скоро неочекувано. Гофан одлично го почна мечот во кој важеше за аутсајдер против Новак Ѓоковиќ. Првиот сет Гофан го доби...

Ѓорческа со пласман во следната фаза во дабл конкуренцијата на турнирот во Киасо

Нашата Лина Ѓорческа заедно со Најденова славеа во дуелот против Џорџес и Сигнакус со 6:1 и 6:3. Тандемот, Ѓорческа - Најденова одлично го започна мечот и ефентивно ги добија двата сета. Вториот сет имаше повеќе возбудувања. Брејк за победничкиот тандем...