ТЕНИС / ATP + WTA

Кралот на земјината подлога не застанува: Нова титула пред своите навивачи

Рафаел Надал ја продолжи доминацијата на земјена подлога како во своите најдобри денови. Со оглед на тоа како започна, оваа сезона би можела да биде запаметена како сезона на спектакуларен шампионски кам-бек на Роџер Федерер и Рафаел Надал. Швајцарецот го освои...

Ѓоковиќ (не)очекувано го спушта својот критериум

Новак Ѓоковиќ по вчерашното загубено полуфинале од Рафаел Надал, полека но сигурно ги спушта своите критериуми. Стрмоглав е падот на српскиот тенисер, а тоа се рефлектира со неговите очајни резултати на големите турнири оваа година, а резултираше и со пад...

Почнува драма на АТП листата: Ѓоковиќ го губи второто место, Надал до лето може...

Лошите резултати во последната година не само што го тргнаа Новак Ѓоковиќ од првото место на АТП листата, туку постои реална опасност наскоро тој да падне на третата, па и на четвртата позиција. Тој вчера загуби од Рафаел Надал во...

Ѓоковиќ ја објасни причината за поразот од Надал

Српскиот тенисер изјави дека го дал најдоброто од себе, но дека тоа не било доволно за триумф. Новак Ѓоковиќ објасни по поразот од Рафаел Надал во полуфиналето од Мастерсот во Мадрид дека шпанскиот тенисер играл на мошне високо ниво. Според него,...

Ова го чекаше цели три години: Надал му одржа лекција по тенис на Ѓоковиќ

Рафаел Надал е во финалето на Мастерсот во Мадрид! Шпанецот пред своите навивачи со 6:2, 6:4 го победи Новак Ѓоковиќ. Надал го прегази вториот светски рекет во првиот сет, а беше блиску до тоа да го добие сетот без загубен...

Тениска класика – 50. пат: Ѓоковиќ во низа од седум победи, Надал не славел...

Двајца од најдобрите тенисери на денешнината Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ денеска повторно ќе излезат еден против друг во полуфиналето од Мастерсот во Мадрид. Тоа ќе биде нивен прв дуел по речиси една година, но вкупно 50. во историјата. Ѓоковиќ...

Како Ѓоковиќ можеби му помогнал на Чориќ вчера да го елиминира Мареј

Кога е во прашање спортот, политиката и националната нетрпеливост се оставаат настрана. Таков е случајот и во тенисот, помеѓу Хрватот Борна Чориќ и Новак Ѓоковиќ. Младиот Чориќ вчера приреди сензација во Мадрид, елиминирајки го Марј во 3. коло со 2;0,...

Ѓорческа одигра храбро, но загуби во полуфиналето во Рим

Лина Ѓорческа не успеа да обезбеди финале на фјучерс турнирот во Рим, Италија. Тетовчанката иако одигра храбро на мечот против Џулија Грабнер од Австрија, сепак беше поразена во полуфиналето со 2:1 (4-6, 6-4, 6-3). Првиот сет го загуби Ѓорческа, но затоа...

Се чека Надал: Ѓоковиќ без борба во полуфиналето во Мадрид

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето од Мастерсот во Мадрид откако Кеи Нишикори без борба го предаде денешниот планиран меч. Јапонецот имал повреда на зглобот и одлучи да не излезе на терен иако вчера одигра натпревар против Давид...

Надал без пречки против Кирјос – Шпанецот има нов предизвик во 1/4 финалето

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е последниот четвртфиналист на Мастерсот во Мадрид. Шпанецот вечерва убедливо го совлада контроверзниот Ник Киројс, на кој му препушти само четири гема (6:3,6:1). Ова им беше трет меѓусебен дуел на АТП турнирите, и втора победа за шпанскиот...
SEAT

DUSTER
SEAT

MEGASPORT

Gastrogard
SEAT
GoodNature

NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV