ПОЧЕТНА ТЕНИС ТЕНИС / ATP + WTA

ТЕНИС / ATP + WTA

Надал доминира во Монте Карло – Шпанецот обезбеди 12. финале

Серијата на Надал без пораз на земјена подлога трае дури 34 сета, тој уште од Рим минатата година нема пораз, а ако сака да остане прв на АТП листата, мора да победи во финалето бидејки неговиот ривал Федерер ќе...

Надал го спушти на земја Доминик Тим кој претходно го елиминира Ѓоковиќ

Првиот тенисер во светот, Рафаел Надал, убедливо го совлада својот противник Доминик Тим во четвртфиналето од Мастерс турнирот во Монте Карло. Кралот на земја беше предоминантен и за нешто повеќе од 60 минути игра, рутинирано славеше со 6:0, 6:2 во...

Ѓоковиќ загуби од Тим, но го реши тренерското прашање

Лутањето на Новак Ѓоковиќ со тренерите продолжува, но изгледа дека барем во следните два месеца ќе биде мирен. Денеска тој објави дека до крајот на "Ролан Гарос" ќе соработува со Маријан Вајда со кого ја обнови соработката минатата недела. Под...

ВИДЕО: Баутиста крајно некоректен кон момчето собирач на топки – противникот праша: Ова нели...

Многумина од белиот спорт овој потег на Роберт Баутиста Агут го протолкуваа како грозен однос кон собирачите на топки, а добар дел од нив и дека тоа било само обична случајност. По загубата на сервисот во вториот сет, неговото незадоволство...

ВИДЕО: Ѓоковиќ елиминиран од Тим во Монте Карло – но Новак го враќа „жарот“...

Во неизвесниот дуел од третото коло на Мастерс турнирот во Монте Карло, Новак Ѓоковиќ е елиминиран од надежниот Доминик Тим со резултат 7:6 (7:2), 2:6, 3:6. Српскиот тенисер стигна до тај-брејк до првиот сет, но Австиецот рутински изедначи и го...

Најдобрите се препукуваат: Надал пак го „пецна“ Федерер

Рафаел Надал се погласно зборува против Роџер Федерер иако Швајцарецот не му е директен ривал на тениските терени. Всушност, тоа и му пречи на Надал. Откако изјави дека Федерер се плаши од дуел со него на земјена подлога, сега удри...

Дефинитивно се враќа во форма: Ѓоковиќ го победи и Чориќ и обезбеди осминафинале во...

Новак Ѓоковиќ полека се враќа во препознатливата форма, откако се пласираше во третото коло на Мастерсот во Монте Карло победувајќи го победи Борна Чориќ кој игра во фантастична форма, со 2:0 во сетови. Во првото коло Ѓоковиќ триумфираше убедливо против...

Почна сезоната на земја, Ѓоковиќ ќе „игра“ за Федерер

Новак Ѓоковиќ ја оствари првата победа по Австралија Опен откако го совлада Душан Лајовиќ на отворањето на Мастерсот во Монте Карло. Роџер Федерер одамна објави дека нема да игра на овој турнир и воопшто на турнирите на земја, но и...

Доаѓаат подобри денови: Новак Ѓоковиќ победи и тоа во голем стил

Некогаш најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ денеска конечно дојде до победа, првпат по дури три месеци кога на Австралијан Опен беше подобар од Алберто Рамос Винолас. Ѓоковиќ во првото коло од турнирот во Монте Карло играше против квалификантот и...

Враќање во минатото: Вајда пак ќе му биде тренер на Ѓоковиќ!?

Кризата и лошите резултати во последната година тотално го уништија имиџот на некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ. Капак на се беше неочекуваната разделба со тренерите Андре Агаси и Радек Штепанек по кратката соработка со нив. Сега Ѓоковиќ има проблем...