РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Барселона гази во АСОБАЛ – Лазаров и по Франција продолжува да бомбардира

Ракометарите на Барселона стартуваа супериорно во новата сезона, славејки во првиот меч. против екипата на Грањолерс (31:20). На овој натпревар, капитенот на репрезентацијата на Македонија, имаше запазена минутажа, во која постигна четири погодоци за својата екипа, со што ја потврди...

Борко и Кире во друштво на големиот мајстор од Барселона (Фото)

Барселона денеска го претстави Роналдињо Гаучо, како еден од новите спортски амбасадори на нивниот клуб, настан кој имаше големо медиумско влијание. На целата манифестација, до Роналдињо беа присутни и македонските ракометни интернационалци, Борко Ристовски и капитенот на македонската репрезентација, Кире...

Македонија и Норвешка отвораат: Познати сите двојки за осминафиналето од Мундијалот

Со дуелите меѓу Белорусија и Унгарија, односно Катар и Данска, вечерва заврши групната фаза од Светското првенство во ракомет и познати се сите двојки за осминафиналето. Нокаут фазата утре од 16 часот ја отвора македонската репрезентација во дуелот со Норвешка...

Червар: Во прво полувреме ги надигравме, но..

Македонија загуби, но можеме да бидеме задоволни од денешната игра, но само во првиот дел, кога ја стиснавме моќната Шпанија. Но вториот дел ни донесе проблеми, и често поради нашите грешки примавме евтини голови. По мечот, селекторот Лино Червар потенцираше...

Миркуловски: Стигна одмаздата за Тунис

Филип Миркуловски, лицето кое се врати во националниот дрес непосредно пред почетокот на СП, иако претходно се збогува со репрезентацијата, одлучи да помогне на младите ракометари во успешниот настап на Мундијалот во Франција. Филип по завршувањето на мечот не ги...

Стоилов: Не треба да летаме, треба да останеме смирени

Нашиот репрезентативец пикер, како и останатите беше пресреќен поради победата на Македонија на првиот меч од СП во Франција. Но, потенцираше дека ова е само старт и дека нашата селекција допрва ќе се соочува до предизвиците. „Слатка победа која сите...

Лазаров ја „грабна“ последната МВП награда за 2016 година

Македонскиот ракометар и капитен на нашата репрезентација Кире Лазаров се закити со наградата на ЕХФ за најдобар ракометар за месец декември. Ова е прва ваква награда за Лазаров од страна на ЕХФ. Во гласањето е повеќе дописници на ЕХФ од...

Париз во боите на Македонија: Триумфалната капија блескаше (Видео)

Франција од утре, па се до 29. јануари и официјално ќе биде домаќин на Светското ракометно првенство. Токму за оваа цел, на Триумфалната капија во Париз беа прикажувани разни анимации, како би се најавил спектакуларно спортскиот настан кој ни следува. Меѓу...

Барселона донесе засилување, како конкуренција на Кире Лазаров?!

Шпанскиот ракометен гигант Барселона, денеска во своите редови го потврди новото засилување, станува збор за словенечкиот ракометар, Јире Доленец, кој во Шпанија доаѓа од редовите на францускиот Монпелје. Со ова веројатно е испратена порака за капитенот на македонската ракометна репрезентација...

Се разбуди Манасков, но тоа не беше доволно Рајн Некар да триумфира

Актуелниот германски шампион, Рајн Некар Левер календараската 2016. година ја заокружи со пораз од Магребург каде загуби со 35:32. Нашиот интернациоаналец, Дејан Манасков, конечно се разбуди па на овој меч постигна четири погодоци, кои сепак не беа доволни за триумф...
SEAT

DUSTER
SEAT

MEGASPORT

Gastrogard
SEAT
GoodNature

NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV