РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Даскаловски: Патуваме со позитивни мисли за Хрватска, приоритетот е познат и јасен

Селекторот Раул Гонзалез денес го соопшти конечниот список на патници за ЕП во Хрватска. Помеѓу триото голмани е и Златко Даскаловски, кој пред заминувањето за Загреб како и останатите наши членови истакна дека примарна целе е втората фаза. „Сакам да...

ФОТО: Вардарки со светските шампионки тргнаа во 2018 година

Составот на Вардар, актуелниот европскиот вицешампион стартуваше со подготовките за пролетниот дел од сезоната. Целата екипа се собра на првиот тренинг во 2018 година, а по завршувањето на репрезентативните обврски на дел од ракометарките сега сите погледи се насочени...

(ВИДЕО) Колку постари, толку подобри: Кире Лазаров и Арпад Штербик меѓу најдобрите ветерани во...

ЕХФ направи интересен избор за крајот на годината, а во него се најдоа оние играчи кои повеќе од 20 години и даваат посебен шмек на Лигата на шампионите. Секако, најелитното клупско ракометно натпреварување не може да мине без двајца ракометари...

(ВИДЕО) Рајн Некар Левен ги честита празниците и на македонски јазик: Талески во главната...

Во таборот на германскиот ракометен тим Рајн Некар Левен играат голем број на странски ракометари. Иако главен јазик во екипата е германскиот, сепак во духот и честа на Божиќ и Нова година, сите ракометари испратија честити на својот мајчин јазик. Нашиот...

(ВИДЕО) Двата гола на Манасков меѓу најдобрите потези за Веспрем во изминатата година

Македонскиот ракометен репрезентативец и десно крило на Веспрем, Дејан Манасков, успеа да се избори за место во стартната постава на унгарскиот шампион сезонава. Манасков, кој е препознатлив по својата брзина и умешност со кои умее да ги изненади противниците, возвраќа...

Миркуловски и Вецлар потклекнаа во вториот дел против Флензбург

Ракометниот клуб Вецлар, во кој настапува и нашиот Филип Миркуловски, денеска загубија во првенствениот меч од ракометната Бундеслига, од екипата на Фленсбург. Иако домаќините на полувреме ја имаа контролата на натпреварот, сепак во продолжение целосно се загубија во просторот. На полувреме...

Лазаров одличен, но Нант елиминиран од ПСЖ во Купот на Франција

Исклучително интересна и ефикасна средба од четвртфиналето во Купот на Франција помеѓу екипите на ПСЖ и Нант, каде Кире Лазаров со својот тим, не успеаа да се протнат до полуфиналето. Иако Лазаров стандардно беше еден од подобрите поединци во Нант,...

Требаше да биде дерби, а испадна симултанка: Талески и Рајн Некар го преземаа врвот...

Се очекуваше дека тоа ќе биде ракометно дерби помеѓу Рајн Некар и Фуксе Берлин, но конечниот резултат открива дека тоа била симултанка на „лавовите“. Филип Талески со своите соиграчи извојуваа висока победа против Фуксе Берлин со резултат 37:23, па целосно...

Нова победа на Веспрем, нов блесок на Дејан Манасков

Уште едно одлично издание за Дејан Манасков во дресот на Веспрем, кој вечерва успеа да ја победи екипата на Татабања со 31:28. Македонскиот интернационалец постигна пет гола на вечерашната средба и даде значаен придонес во новата победа на неговиот тим. Татабања...

Лазаров втор стрелец во својот тим, Нант за малку го „испушти“ ПСЖ

Екипата на Нант пропушти голема шанса да слави во првото овосезонско дерби против ПСЖ. На домашен терен тимот на нашиот Кире Лазаров одигра 27:27 иако на три минути пред крајот имаше предност од еден гол. Реми и Сагосен го вратија...SEAT
DUSTER
SEAT
Letna Avantura so Dunlop

Golf

Gastrogard
GoodNature
NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV