ПОЧЕТНА РАКОМЕТ РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Кога Лазаров игра – Нант ја гази конкуренцијата во ЛШ

Успешно гостување во осминафиналето вечерва имаше македонскиот интернационалец Кире Лазаров со неговиот Нант, на гостувањето кај Мешков Брест, каде скоро си ја завршија работата и се на чекор од пласман во четвртфинале. Француската екипа успеа на уверлив начин да слави...

Борко ќе ја води Барселона – во Хрватска

Македонскиот интернационалец и голман на Барселона, Борко Ристовски, ќе отвори камп за млади ракометари во Омиш, Хрватска ова лето, во периодот од 28 јуни до 3 јули, за играчи до 20 години. Овој договор помеѓу неговиот клуб и самиот Ристовски...

Вардар со две ракометарки во ТОП 5 конкуренцијата според заработка

Македонскиот женски ракометен првак Вардар изминатите неколку години наназад важеше за тим со најголем буџет, што нема да биде случајност од идната година. Интересно, дури две вардарки се најдоа помеѓу ТОП 5 најплатени ракометарки во светот. Вардар е единствен клуб...

Кометал Ѓорче Петров втор дел – Вардар со иста судбина

Се оствари она од што многумина стравуваа, а тоа е дека сценариот со Кометал Ѓорче Петров ќе се повтори и со Вардар Управата на „црвено-црните“ веќе и официјално соопшти дека сите интернационалки по крајот на сезоната ќе бидат слободни, а...

(ВИДЕО) Експресно освоена Австрија: Диви „здиве“ на дебито за Кремс

Поранешниот голман на македонската репрезентација и Вардар, Петае Ангелов имаше фантастично деби во дресот на новиот клуб Кремс. Тоа особено важи за финишот од натпреварот во кој популарниот Диви покажа дека и на 40 години се наоѓа во одлична форма....

ВИДЕО: Борко насамарен до крај: Играчот на Пуерто Сагунто изрежира маестрален пенал

Барселона продолжува триумфално во АСОБАЛ лигата по зимската пауза за одржувањето на ЕП во Хрватска. Каталонците победија на гостувањето кај Пуерто Сагунто со 29:33, но еден момент го одбележа натпреварот. Ракометарот на домаќините, Боиседу покажа неверојатна вештина од пенал линијата, совладувајки...

Барселона продолжува триумфално во АСОБАЛ – Борко имаше блескав натпревар

По завршување на репрезентативните обврски на ЕП во Хрватска, ракометарите се враќаат во своите бази со своите клубови. Голманот на нашата репрезентација, Борко Ристовски, се врати во Каталонија, каде денеска во рамките на АСОБАЛ првенството остварија нова победа против итмот...

ВИДЕО: Македонштината „гази“ и во Германија: Во Ратинген се слушаше „излези момче“…

Секогаш е убаво да се слушат македонски песни во клупскиот спорт, посебно кога тоа доаѓа од странство а не од земјава. Таков пример ни доаѓа од Германија, каде соиграчите на Ацо Јоновски ја славеапобедата со македонската култна песна „Излези момче...

ЕХФ прашува: Може ли некој да го запре Вардар на патот до Будимпешта?

ЖРК Вардар сезонава игра одлично во Лигата на шампионите и незнае за пораз. Избраничките на Ирина Дибиров вчера победнички тргнаа и во главната фаза, славејќи над Мец со резултат од 29-23. На играта и резултатите се восхитува дури и ЕХФ...

Даскаловски: Патуваме со позитивни мисли за Хрватска, приоритетот е познат и јасен

Селекторот Раул Гонзалез денес го соопшти конечниот список на патници за ЕП во Хрватска. Помеѓу триото голмани е и Златко Даскаловски, кој пред заминувањето за Загреб како и останатите наши членови истакна дека примарна целе е втората фаза. „Сакам да...
SEAT

DUSTER
SEAT

MEGASPORT

Gastrogard
SEAT
GoodNature

NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV