РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

Читај го меѓу редови соопштението на Самсоненко

Рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко утрово со соопштение објави дека се повлекува од екипите на ЖРК Вардар, РК Вардар и ФК Вардар. Работите се убаво “завиткани во обланда“, но ако прочитате меѓу редови тоа би изгледало некако вака: “Дечки успеавме да...

Шок: Самсоненко си заминува од Вардар!

Сопственикот на ФК, РК и ЖРК Вардар, Сергеј Самсоненко донесе одлука од идната година да ги напушти овие клубови. Во соопштение објавено утринава, рускиот бизнисмен објави дека е навреден од се она што се пишуваше последните денови во врска со...

РК Охрид ќе учествува на турнирот „Струга 2017“ како генерална проба за ЕХФ купот

РК ОХРИД 2013 по завршување на претходната 2016/17 сезона како најуспешна во клубската историја, со пласманот на Третото место и обезбедување на учество во ЕХФ Купот, оваа година на покана на организаторите ќе учествува и на престижниот Ракометен турнир „Струга 2017“. Според...

ЕХФ и стави „вето“ на Грција во ракометниот свет: Соседите исфрлени од шампионатот

Откако вчера младите ракометарки на Грција до 17 години, на мечот против селекцијата на Македонија, решија демонстративно да го напуштат теренот, поради тоа што кај нашите девојки на маичките го имало натписот „Македонија“, ЕХФ брзо ни ја додели победата,...

Грција направи скандал на ЕП во Скопје

Грчката женска ракометна селекција направи скандал на денешниот дуел со Македонија во рамките на Групата А на континенталниот шампионт за натпреврувачки до 17 години кој вчера започна во Скопје. На загревањето во СРЦ Кале се беш во ред, се додека...

Извлечени групите за турнирот во Струга: Металург против бранителот на титулата, Охрид против Бешикташ

Струга од 12 до 15 август, Струга ќе биде домаќин на 45-тото издание на традиционалниот ракометен турнир под отворено небо. На отворениот терен на „Женската плажа“ ќе настапат три европски и три македонски екипи. Покрај ланскиот финалист и актуелен вицешампион...

Македонија разигруваше во група со новиот светски првак

Младата ракометна репрезентација на Шпанија е нов светски првак во ракомет до 21 година.  Во до крај е неизвесното и интересно финале кое понуди и многу возбуда Шпанците по продолженијата ја совладаа Данска со 39:38. За шпанските младинци ова е...

Унгарија посилна, но Македонија сепак со историски успех на Светското првенство

Македонската младинска ракометна репрезентација загуби со 26:22 од Унгарија и го освои шестото место на Светското првенство во Алжир што претставува историски успех, со оглед на тоа дека македонските ракометни надежи се првата наша репрезентација која во екипен спорт...

Да се победи Унгарија за 5. место во Алжир на СП за младинци

Младите ракометари на Македонија до 21 година, денеска го играат последниот натпревар на СП во Алжир, а ќе играат за 5. место на турнирот, против екипата на Унгарија. Натпреварот е закажан од 14 часот, па надежите на македонскиот ракомет се...

Надежите дојдоа до најголемиот успех во репрезентативниот ракомет: Русија демолирана, ќе играат за петто...

Македонската младинска ракометна репрезентација го оствари најголемиот успех во историјата на нашиот репрезентативен ракомет на едно Светско првенство, откако ја совлада Русија и ќе игра за петто место на едно Светско првенство! Надежите покажаа дека убедливиот пораз од Франција во...