РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

Филип Талески открива како „командантот“ Раул со своите совети донесе победа против Словенија

Натпреварот против Словенија беше тежок за играње, но огромно искуство за младите ракометари кои го носат дресот на Македонија. Филип Талески е еден од оние кои ќе треба да го преземат товарот на своите плеќи во иднина, а синоќа против...

(ВИДЕО) Атмосферата која ја создаде „Фалангата“, беше клучна за победата над Словенија

Македонската ракометна репрезентација синоќа го започна своето петто учество на континенталните собири. Тоа го стори на најдобриот можен начин - со победа против Словенија од 25:24. Каде играат македонските репрезентации, пред се ракометната, таму е и македонската „Фаланга“, па исклучок...

(ФОТО) Филип Миркуловски – Полна душа, полно срце!

Македонската репрезентација стартуваше со победа на Европското првенство во Хрватска, совладувајќи ја Словенија на првиот натпревар во групната фаза со 25:24. Еден од најзаслужните за победата секако беше и Филип Миркуловски. Еден од најискусните во нашата репрезентација одигра борбено како...

ВИДЕО: Долга ќе биде ноќта во Загреб – „Фалангата“ со 100 на саат ја...

Победата на Македонија силно одекна во ракометна Европа, но повеќе еуфорија постои во нашите редови. Вечерва над 2000 навивачи ја поддржуваа нашата репрезентација на мечот против Словенија и тоа беше наградено со грандиозна победа (25:24). Во фан зоната во Загреб атмосферата...

ВИДЕО: Експрес Манасков – акцијата во која противникот го препозна бесот на Дејан

Во моментите кога се кршеше натпреварот против Словенија, Дејан Манасков беше една од нашите најважни фигури на теренот. Иако тој одигра меч со две различни полувремиња, сепак во вторите 30 минути беше на вистинскиот колосек и Македонија оствари голема победа. Мечот...

Од Загреб со љубов: Лазаров им испрати порака и благодарност на сите навивачи

Еуфоријата ќе има во Македонија, но и во Хрватска до доцна во ноќта, по победата во Словенија во првото коло од Европското првенство. По тој повод, импресиите кај сите се големи, а капитенот Кире Лазаров испрати порака на својот профил...

ВИДЕО: Моќно, триумфално, победнички! – ракометарите славеа заедно со „Фалангата“ по триумфот

Несомнено дека вечерва Македонија извојува тешка, значајна победа против еден мега признат противник, каква што е бронзената Словенија од последното СП. Момците на Раул Гонзалез вечерва со натчовечки напори, трпеливост и истрајност на грубата игра на противникот, возвратија по своја...

ФОТО: Словенците вечерва: Четата на Вујо мораше да го признае поразот од моќната МАКЕДОНИЈА!

Сигурно дека Словенија која е трета репрезентација на последното Светско првенство во ракомет ја гледаа како фаворит во дуелот со Македонија, но понекогаш во спортот Давид може да го победи Голијат. Словенија вечерва падна на драматичен начин во Загреб од...

(ВИДЕО) Словенците не можеа да се помират со поразот, па го нокаутираа Миркуловски

Македонија дојде до голема победа против Словенија со 25:24, со што се прекина црната серија на нашата репрезентација и дојде до прв триумф на отворањето на едно ЕП. Во драматичен натпревар во загрепска „Арена“, Македонија ја осигура победата во последната...

Миркуловски: Дадовме повеќе од 100 посто, горд сум што го добивме овој психолошки меч

sportclub.mk, директно од Загреб. Македонија победнички го отвори ЕП по триумфот од 25-24 против Словенија. Одличен меч како и останатите одигра Филип Миркуловски кој мечот го заврши со два гола. „Како што сите очекувавме, прв натрпевар секогаш е тежок. Отворивме лошо,...